Úvěry v Česku zlevňují. Průměrná měsíční splátka klesla v roce 2018 meziročně o šest procent na 1702 korun. Vyplývá to z interních dat portálu Porovnej24.cz, který se zaměřuje na srovnání cen půjček a dalších finančních produktů. Doba uzavření úvěrů se zkrátila z několika dní na minuty, půjčky je možné běžně získat i na dálku. Mnohé žadatele tento stav podle portálu podněcuje k neuváženému chování.

"Ceny úvěrů se nyní nachází na velmi nízké úrovni. Proti minulému roku zaplatí lidé za stejnou půjčku o šest procent méně. V porovnání s předchozími lety je rozdíl v cenách ještě markantnější. Proti roku 2014 nyní žadatelé o půjčku zaplatí dokonce o 12 procent méně," uvedl Zbyněk Laisek z Porovnej24.cz.

Ostrý konkurenční boj o zákazníky mezi úvěrovými firmami má pozitivní dopad na žadatele. Firmy se totiž snaží proces půjčování co nejvíce modernizovat a zefektivňovat. Zatímco před několika lety trvalo vyřízení půjčky dva až tři dny, dnes řada společností nabízí schválení úvěru v rámci několika hodin, nebo dokonce minut. Drtivá většina poskytovatelů rovněž umožňuje vyřídit půjčku i na dálku. Přibývá také firem, které nabízí například i doručení peněz až do domu, dodal.

Vyšší komfort při uzavírání úvěrů může vést některé žadatele k nezodpovědnému a zbytečnému zadlužování. Nejčastějším problémem je především vytloukání půjčky jinou půjčkou nebo pořizování věcí, které člověk pro svůj život primárně nepotřebuje. "Velmi častým jevem je například situace, kdy má žadatel několik nesplacených úvěrů, je ve velké finanční tísni, ale přesto si chce půjčit třeba 20 tisíc korun na nový model telefonu," upozornil Laisek.

Poměrně často se setkává i s případy žadatelů, kteří například vůbec netuší, že půjčku, kterou se rozhodli uzavřít, budou muset také splácet. S tímto tvrzením souhlasí i prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.

"Důrazně nedoporučujeme, aby si lidé, kteří třeba čelí exekuci, často i mnohočetné, brali další půjčky na zbytečné věci. Naopak by měli takovým půjčkám předcházet a co nejdříve splatit současné dluhy, aby se jejich problémy více neprohlubovaly. Pokud uzavírají další půjčky, které mají sloužit ke splacení půjček dřívějších, hrozí, že se dostanou do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi obtížně dostává ven," varoval Plášil.

Porovnej24.cz proto poukazuje i na stinnou stránku úvěrového trhu. Nynější vysoká konkurence má sice výhodu v levnějších cenách půjček, ovšem skýtá jedno výrazné negativum. Tím je široké rozpětí mezi kvalitou jednotlivých firem. Rozdíly mezi cenami půjček a solidností poskytovatelů můžou být propastné. U některé firmy je možné sjednat úvěr s úrokem pět procent, zatímco u jiné může být úrok o desítky procent vyšší.

Při výběru vhodné úvěrové firmy by se měl rovněž zaměřit na serióznost dané úvěrové společnosti. Podvodnou firmu prozradí například nekvalitně provedená webová stránka, na které chybí kontaktní údaje. Podezřelá je rovněž situace, kdy je půjčka vedena na fyzickou osobu. Proto se vždy vyplatí ověřit si solidnost úvěrové firmy na stránkách České národní banky, kde je uveden seznam všech licencovaných subjektů.