Pouze 12 procent lidí podporuje ze svého příjmu pravidelně nějaký veřejně prospěšný projekt. Pravidelně nebo příležitostně pak 40 procent lidí, což je ve srovnání s loňským rokem nárůst o dvě procenta. Ze zemí visegrádské čtyřky je podíl lidí, kteří pravidelně nebo příležitostně na dobročinnost přispívají, v Česku nejnižší. Nejaktivnější jsou v podpoře veřejně prospěšných aktivit ve zmíněném regionu Poláci. Vyplývá to z průzkumu společnosti InsightLab, který zpracovala v červnu letošního roku pro Fórum dárců.

 

Související

Když už Češi nějaké dobročinné organizaci peníze věnují, zajímají se čím dál častěji o to, kam putují. Zájem o tyto informace má 79 procent českých dárců. To je ve srovnání s okolními zeměmi méně. Například v Maďarsku chce vědět, na co obdarovaná organizace peníze použije, 94 procent lidí, v Polsku 92 procent.

Narostla také výše částky, kterou Češi považují za malý příspěvek, a to na sto korun. Hodnota velkého jednorázového daru se pohybuje v rozmezí 500 až 1000 korun. Na dobročinnost nemusí lidé dávat pouze peníze, přispět mohou také stráveným časem. Část svého volného času by měsíčně věnovala ve prospěch nějaké veřejně prospěšné aktivity podle průzkumu takřka polovina Čechů. Nejčastěji zhruba pět hodin měsíčně.

V Česku funguje více než dva tisíce nadací a fondů

Fórum dárců každoročně sleduje, jakým způsobem nejen Češi, ale i celé organizace vkládají finanční prostředky do dobročinnosti. Od 19. června se proto mohou nadace a nadační fondy hlásit do žebříčku Fóra dárců, jenž vzniká ve spolupráci s vydavatelstvím Economia. Jeho smyslem je ukázat, do jakých oblastí v Česku nadace a fondy investují, a přispět tak k rozvoji dárcovství v Česku. Ukazuje se, že české nadace a fondy v obecném měřítku drží úroveň výše každoročně rozdělovaných prostředků. U nejštědřejších tří nadací a jednoho nadačního fondu naopak rozdělené částky rostou.

Z loňských údajů vyplynulo, že v roce 2017 působilo v České republice 2213 nadací a nadačních fondů. V počtu převyšují ty nefiremní – je jich 1910, zbylých 303 je firemních. Firemní nadace a fondy v roce 2016 celkem rozdělily více než 644 milionů korun, nefiremní investovaly do veřejně prospěšných projektů přes 745 milionů korun.

"Firemní nadace a fondy svou činnosti stále více dokazuji, že jsou plnohodnotnými hráči v rámci širokého nadačního trhu a že mají odvahu podporovat inovativní témata. Ale také spojit síly a spolupracovat se všemi, kdo o rozvoj filantropie a pomoc potřebným upřímně stojí," říká výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová.

Více než 100 milionů za rok 2016 rozdělila Nadace ČEZ (197 075 392 korun), druhou nejvyšší částku pak Dobrý anděl (148 991 764 korun) a dále Nadace Agrofert (112 189 720 korun). Více než 50 milionů korun rozdělilo v roce 2016 šest nadací a nadačních fondů.

Dobročinné projekty se mohou přihlásit do soutěže

Fórum dárců rovněž otevírá Ceny Fóra dárců 2018, které se budou vyhlašovat 29. listopadu na Dárcovském summitu. Ocenění mohou získat veřejně prospěšné projekty v jedenácti kategoriích. Nově se bude vyhlašovat například cena pro osobnost nadačního sektoru. Osobnost musí minimálně tři roky působit v nadaci či nadačním fondu v České republice a musí stát za rozvojem nadace či fondu, tedy mít prokazatelně vliv na rozvoj profesionálního dárcovství do společnosti v nadaci či nadačním fondu.

"Veřejnost může ve veřejné nominaci nominovat osobnost, která měla lví podíl na tom, že podnítila u nominujícího potřebu věnovat se filantropii," řekla ředitelka Fóra dárců. Veřejné hlasování se uskuteční od 30. září do 20. října. Formulář pro nominace bude k dispozici na webech Cenyforadarcu.cz a Donorsforum.cz.

Související