Valná hromada společnosti ČEZ, která se uskuteční tento pátek, se může stát součástí politických jednání o vládě. Dá se očekávat přeobsazení dozorčí rady firmy a lukrativní místa byla vždy součástí velkých politických dohod. Spekulacím nahrála i tajemná schůzka premiéra, prezidenta a šéfa ČEZ Daniela Beneše na Hradě. Ten ale tvrdí, že probírali jen energetickou politiku.

"Řešili jsme transformaci ČEZ, otázku výstavby jaderného reaktoru a další," říká Beneš v rozhovoru pro HN. Obě otázky jsou velmi aktuální. Beneš by chtěl ještě letos začít s výběrem dodavatele reaktoru. A k tomu se musí rozhodnout, kdo bude investorem. Zda to bude firma v současné podobě, či zda se kvůli investici za stovky miliard rozdělí.

HN: Ve čtvrtek jste se sešel s premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem na Hradě. Řešili jste politiku?

Vůbec. To jsou jen spekulace.

HN: Schůzka týden před valnou hromadou, na které se mají přerozdělovat posty v dozorčí radě ČEZ, k takovým spekulacím přímo vybízí.

Nic takového se neřešilo, ani okrajově. Schůzka navazovala na setkání expertního týmu pana prezidenta, která proběhla před dvěma týdny v Lánech. Tam jsme diskutovali o energetické politice, energetické koncepci a podobně, bohužel u toho ale nebyl pan premiér. A jelikož je to hlava výkonné moci v Česku, bylo dobré na takovou debatu navázat.

Daniel Beneš (48)

◼ Narodil se v Havířově. Vystudoval Strojní fakultu Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.
◼ Předtím než v roce 2004 spojil svoji kariéru s ČEZ, působil jako ředitel firmy TCHAS, která obchodovala s palivy.
◼ V ČEZ nejdříve řídil úsek nákupů, od roku 2006 byl ředitelem jedné z divizí a místopředsedou představenstva.
◼ V roce 2011 povýšil na post generálního ředitele ČEZ a předsedy představenstva.

HN: Neřešila se ani otázka nového ministra průmyslu?

Ne. Opravdu to nebyla politicko-personální schůzka, ale odborná. Řešili jsme transformaci ČEZ, otázku výstavby jaderného reaktoru, obnovitelné zdroje a tak dále. Řekli jsme si svoje postoje a shodli jsme se, že se o tom spolu musíme bavit detailněji.

HN: Jak se k jádru a transformaci ČEZ staví prezident?

Byl oprávněně kritický, že příprava nového jaderného bloku trvá příliš dlouho. Má pravdu, zaobíráme se tím minimálně deset let. Začalo to první Pačesovou komisí a pak to několik vlád odsouvalo.

HN: Zrychlilo se nyní něco?

Určitě. Stálý vládní výbor pro jádro za poslední rok udělal velký kus práce. Je tu nová velmi podrobná analýza pracovní skupiny pro strategii financování, kterou vedou lidé z ministerstva financí.

HN: Co to je za analýzu? Tu vláda ještě nezveřejnila.

Vyhodnocuje všechny možné varianty investičních modelů, jak postavit nové jaderné bloky. Hlavní kritéria jsou celkové investiční náklady, cena vyrobené elektřiny, rizika, jak který model naplňuje energetickou koncepci, jaké má fiskální dopady do státního rozpočtu… Prostě jsem panu prezidentovi ukázal, že se na tom opravdu nyní pracuje a že jdeme slušně dopředu.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části Daniel Beneš odpovídá například na otázky, jaký je rozdíl mezi rozdělením a transformací, jaký dopad by měla dostavba nových jaderných bloků na státní rozpočet nebo jak je náročné splnit cíle u obnovitelných zdrojů.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se