Průmyslová skupina EP Industries, kterou většinově ovládá jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský, kupuje třebíčskou firmu I&C Energo. Podle ve čtvrtek zveřejněných informací posuzuje připravované spojení antimonopolní úřad. Prodávajícím je Martin Štefunko, Křetínského švagr a dřívější vysoký manažer skupiny PPF Petra Kellnera.

"Akvizice I&C Energo vhodně doplní stávající portfolio EP Industries. EPI bude schopná nabízet komplexnější dodávky v energetice nejen pro nevýrobní (infrastrukturní) segment, ale i výrobní," říká člen představenstva EP Industries Jiří Nováček.

Firma I&C Energo se specializuje na dodávky řídicích a kontrolních systémů především pro jaderné elektrárny. Dříve jí vlastnila společnost ČEZ. Pro tu je firma velmi důležitá i nyní, poskytuje jí řadu služeb při údržbě jejích reaktorů.

Prodej I&C Energo ze Skupiny ČEZ kritizovala řada akcionářů a vyšetřovala ho i protikorupční policie. ČEZ firmu prodal pod vedením Martina Romana v roce 2008. Za 660 milionů korun ji koupila maďarská petrochemická skupina MOL.

Ta se ovšem krátce poté zavázala prodat bývalou dceru ČEZ nizozemské společnosti Yellowraazd založené právníkem Josefem Brožem, který byl zároveň blízkým spolupracovníkem šéfa ČEZ Martina Romana. Brož ale jakoukoli spojitost transakce s osobou Martina Romana odmítá.

Roman byl ale často obviňován i z příliš dobrých vztahů s novým majitelem I&C Energo, Danielem Křetínským. Právě několik výhodných obchodů s ČEZ mu pomohlo vybudovat jeho Energetický a průmyslový holding. Ten za deset let vyrostl v celoevropského energetického hráče, za minulý rok vykázal provozní zisk před odpisy EBITDA téměř 47 miliard korun. Policie vyšetřovala například způsob, jakým EPH od ČEZ získal hnědouhelné doly Mibrag.

EP Industries bylo původně součástí EPH, nakonec se ale vyčlenilo. Specializuje se na strojírenský a automobilový průmysl. Kromě dodávek pro energetiku sem patří například výrobce autobusů SOR Libchavy.