Česká ekonomika je připravena na další zvýšení sazeb, řekl agentuře Reuters člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký. Podle něj by ke zvýšení mohlo dojít už tento měsíc, jelikož se trh s bydlením a pracovní trh začínají přehřívat. "Nevidím pro ekonomiku rozdíl v tom, jestli zvýšíme sazby nyní v červnu nebo v srpnu," řekl agentuře Reuters a dodal, že obvykle radí počkat na data a nový výhled ekonomiky. "Dnes již ta data máme," řekl. Agentura Reuters Nidetzkého kvůli výrokům označila za jednoho z největších jestřábů v sedmičlenné bankovní radě, která se sejde 27. června. Svůj ekonomický výhled ČNB aktualizuje v srpnu, právě v tomto měsíci nejvíce analytiků zvýšení sazeb očekává.

Nidetzký je dalším členem bankovní rady, který naznačuje, že by ke zvýšení úrokových sazeb mělo dojít dřív než na přelomu roku. Minulý týden možnost dřívějšího zvýšení sazeb zmínil guvernér ČNB Jiří Rusnok. "V kombinaci s nižší úrovní kurzu koruny oproti našim očekáváním se otevírá určitý prostor, abychom zvýšení sazeb udělali dříve, než jsme původně mysleli," řekl guvernér.

Zvýšení sazeb minulý týden podpořil také viceguvernér Mojmír Hampl v rozhovoru pro Ekonom. Ten také na posledním zasedání rady ČNB jako jediný hlasoval pro zvýšení sazeb. "Ekonomika má vyčerpané produkční kapacity, jede nad rámec svých konstrukčních možností a jsme svědky růstu reálných mezd, který tu nebyl posledních deset let. Dále předpokládáme, že rovnovážná úroková sazba je mnohem výše, než jak je nastavena dnes. Je tedy jen logické posouvat se k této rovnovážné úrovni rychleji," řekl v rozhovoru Hampl.

Dřívější zvýšení sazeb minulý týden také zmínil člen rady Marek Mora, podle něhož podnětem k tomuto kroku může být především slabší kurz koruny.

Dvoutýdenní repo sazba, za kterou si komerční banky ukládají u ČNB přebytečné peníze, se naposledy zvyšovala v únoru, a to o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. V pořadí šlo již o třetí nárůst od loňského dubnového konce intervencí. V březnu sazby ČNB ponechala beze změny. V květnu pro jejich růst hlasoval jen viceguvernér Mojmír Hampl. ČNB začala zvyšovat sazby v srpnu 2017 jako vůbec první centrální banka v Evropské unii.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru