Vazební soudkyně v německém Wiesbadenu v pondělí poslala do vyšetřovací vazby dvacetiletého Iráčana Aliho Bašára, který je podezřelý ze znásilnění a vraždy čtrnáctileté dívky Susanny F., jejíž tělo bylo nalezeno ve středu 6. června na okraji Wiesbadenu. Dívku rodina pohřešovala už od 22. května.

Bašár žil v Německu jako žadatel o azyl od roku 2015, úřady mu však azyl nakonec neudělily. Vražda v Německu vyvolala ostrou debatu i protesty. Opozice i někteří členové vládních stran se ptají, zda země opravdu zvládá migrační krizi. Do Německa přichází každý měsíc asi 10 tisíc uchazečů o azyl a tato kauza vyvolala jejich paušální obviňování.

"Tento případ ukázal, jak je důležité, aby lidé, kteří nemají povolení k pobytu, byli bezodkladně posláni zpátky domů," řekla v neděli podle agentury DPA německá kancléřka Angela Merkelová. Neúspěšných žadatelů, kteří mají být vyhoštěni, je nyní v Německu více než půl milionu.

Úřady doposud Bašára nestihly deportovat. Minulý týden se pokusil přes Istanbul uprchnout i s rodinou do Iráku, kde ho zadrželi kurdští policisté. Podezřelý se k vraždě přiznal. V sobotu ho irácké úřady vydaly do Německa. Podle dostupných informací rodina cestovala s doklady vydanými na falešná jména, která jim poskytl irácký konzulát.

O víkendu se v Mohuči konaly vzpomínkové akce a minuty ticha za zavražděnou Susannu. Případ také vyvolal několik demonstrací proti současné migrační a azylové politice. Protestanti připisují hlavní vinu vládě a kancléřce Angele Merkelové.

Němci začínají pochybovat o bezchybné práci německých úřadů a mají strach, že podobných případů bude v budoucnosti přibývat. Trestné činy, jako je vražda a sexuální násilí, zaznamenaly v posledních letech mírný nárůst. Někteří lidé to připisují právě velkému přílivu migrantů. Podle dostupných dat ale Německo zažívá nejprudší pokles trestných činů za posledních 25 let. V roce 2017 se násilná kriminalita snížila o 10 procent a Německo je stále jednou z nejbezpečnějších zemí Evropy.