Vědci ze Spojeného království a Indie naučili drony rozpoznat v davech násilné chování. Informoval o tom server The Verge.

Dron vybavený kamerou odesílá videozáznam přes mobilní internetové připojení k analýze, algoritmus poté zhodnotí pózy, které lidé zaujímají, a srovná je s pózami, které výzkumní pracovníci označili za násilné.

Jde o bodání, kopání, mlácení pěstí, střílení a škrcení.

Vědci tvrdí, že jejich systém identifikoval násilné chování v 94 procentech případů.

Sami ale přiznávají, že se zvyšujícím se počtem lidí v záběru se přesnost snižuje. V případě, kdy bylo v záběru deset lidí, klesla na 79 procent.

Během testování dronu navíc používali vědci pouze dobrovolníky, kteří od sebe byli hodně vzdálení a vzájemné napadání předstírali výraznými gesty. V reálném světě, kde lidé budou blíže u sebe a útoky nebudou tak zřejmé, nemusí dron uspět. Není ani jasné, jak často dron označuje nenásilné chování za násilné. Vedoucí projektu Amarjot Singh z univerzity v Cambridge přiznal, že si zatím nemůže být jistý, jak budou přístroje fungovat v realitě, hodlá je proto vyzkoušet na dvou nadcházejících festivalech v Indii Technozion a Spring Spree.

Experti varují před zneužíváním podobných technologií policií či autoritativními režimy.

Podle Meredith Whittakerové ukazuje projekt na etickou krizi v oboru. "Metodologie projektu je sporná a to, že se nedbalo na jeho možné etické důsledky, je nebezpečné," řekla serveru The Verge.

Singh ale svou práci hájí, podle něj by technologie mohla zastavit zločin a terorismus. "Všechno se dá použít pro dobro i pro zlo," uvedl pro server The Verge.