Evropská unie chce výrazně snížit emise z automobilové dopravy. "Do roku 2030 máme za cíl snížit emise z aut o třetinu. U osobní dopravy chceme nastavit systém tak, aby ve stejné době mělo každé třetí auto v sobě zabudováno nějaký elektrický element," říká v rozhovoru pro HN místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

Podle něj bude EU tlačit na automobilky, aby více prodávaly vozy s čistým pohonem. V případě, že nebudou dodržovat emisní limity, budou výrobci automobilů platit vysoké sankce. "Nebudeme samozřejmě automobilkám říkat, jak mají emise snižovat. Bude na nich, jestli začnou vyrábět elektromobily, nebo se vydají jinou cestou," dodává Šefčovič. Očekává však, že v následujících letech nastane rozmach právě vozů na elektrický pohon.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Koho se ještě dotknou plány Evropské komise kromě automobilového průmyslu?
  • Jak chce Brusel zajistit, aby Evropě v automobilovém průmyslu "neujel vlak"?
  • Jak chce EU podporovat špičkové evropské firmy?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.