Na Česko znovu udeřilo sucho. Nadějí zemědělců je pojištění proti jeho dopadům. Podle ministra zemědělství Jiřího Milka může vzniknout už příští rok. A co dál?

Zemědělci nemohou za to, že prší málo. Tedy ono zas tak málo neprší. Ale srážky jsou více než dřív koncentrované jen do některých období a lokalit.

Stav polí, luk a lesů se ale podílí na tom, že krajina nedokáže zadržovat vodu. Že se déšť takzvaně nezasakuje. Rychle mizí do řek a kanálů. Vyschlá půda pak následky sucha ještě zhoršuje.

"Sto procent posklizňových zbytků zaoráváme, … máme tak předpoklady, aby tu byl humus. Navíc jsme na rovině, erozní symptomy u nás nejsou," odmítl pro Hospodářské noviny podíl na současném stavu sedlák Jan Kopista.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru