Největší italská banka UniCredit se zajímá o spojení s francouzským konkurentem Société Générale. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Myšlenku spojení firem údajně již několik měsíců rozvíjí generální ředitel společnosti UniCredit, Francouz Jean-Pierre Mustier. Ten dříve pracoval jako šéf divize Société Générale pro investiční bankovnictví.

Pokud by se fúze uskutečnila, v Česku by tím vznikla nová největší finanční skupina a ze žebříčku podle objemu aktiv by odsunula dlouholetou jedničku, skupinu ČSOB.

Podle výsledků ke konci března by se aktiva dvou spojených subjektů – Komerční banky, ve které vlastí Société Générale většinový podíl, a UniCredit Bank pohybovala na úrovni 1,7 až 1,8 bilionu korun. Současná jednička trhu skupina ČSOB obhospodařuje majetek kolem 1,5 bilionu korun a dvojka trhu Česká spořitelna spravuje aktiva na úrovni 1,3 bilionu korun.

Součtem svých klientů by nový subjekt přesáhl dva miliony. Výrazně více klientů by sice nadále měly Česká spořitelna a ČSOB, ale po fúzi by se k nim nová společnost více přiblížila. Skupina České spořitelny evidovala ke konci března 4,6 milionu klientů a ČSOB jich měla skoro 3,7 milionu.

Spojení obou bankovních domů by zároveň mohlo ještě zvýraznit jejich pozici ve službách pro velké i menší firmy, ve které jsou Komerční banka a UniCredit na českém trhu už nyní silné. Označení největší banka by novému subjektu mohlo pomoct i k většímu růstu ve službách pro běžné klienty. Například UniCredit nemá v Česku penzijní společnost nebo stavební spořitelnu, a klienti by tak mohli využívat produkty Komerční banky.

"Takové sloučení by mělo smysl a je zřejmé, že generální ředitelé obou bank mají úzké vazby. Banky by mohly těžit ze vzájemných synergií. Obě mají silné postavení na domácím trhu, ale doplňují se také v zahraničí," řekl ředitel finančně-poradenské společnosti Chytrý Honza Nicolas Eich.

UniCredit má silnou pozici v Německu, Rakousku a ve střední Evropě, Société Générale zase v Rusku a v Africe. Jedinými silnými pozicemi Société Générale ve střední Evropě jsou česká Komerční banka a rumunská BRD. Český trh je pak jedním z mála, kde obě banky mají silnou pozici, dodal Eich.

Zdroje listu Financial Times upozornily, že banky zatím nejsou v souvislosti s možnou fúzí v žádném oficiálním kontaktu. Dodaly nicméně, že možnost spojení s italským konkurentem zkoumají také vedoucí představitelé Société Générale.

Společnost UniCredit se ke zprávě listu Financial Times odmítla vyjádřit. Société Générale však v e-mailu zaslaném agentuře Reuters popřela, že její vedení o možném spojení s firmou UniCredit diskutuje.

UniCredit se výrazně angažuje v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Na českém trhu začala působit v listopadu 2007, její česká pobočka vznikla spojením finančního ústavu HVB Bank a Živnostenské banky. Société Générale v České republice vlastní většinový podíl v Komerční bance.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru