Tlak na růst mezd v Česku se nevyhýbá ani vysokým manažerským postům. Podle headhuntera a zakladatele poradenské společnosti Bubenik Partners Jana Bubeníka sem míří stále více zahraničních firem, které potřebují kvalitní manažery a jsou ochotné je dobře zaplatit. Pozadu ale nezůstávají ani české společnosti.

Bubeník, jehož společnost nedávno oslavila 15 let své existence, popisuje v rozhovoru pro HN některé aktuální souvislosti kolem takzvaného áčkového trhu práce.

Projevuje se přeplněný trh práce a s tím spojený tlak na růst mezd a platů a zároveň nedostatek zaměstnanců i v té nejvyšší sféře? U top manažerů, generálních ředitelů nebo členů představenstev firem?

Můžu potvrdit, že zvětšená poptávka a optimismus v ekonomice probublávají ekonomikou napříč. Od přidávání dělnických směn v automobilkách až po nejvyšší patra trhu práce.

Loni jsme měli asi polovinu zakázek, kdy se na nás obrátili naši klienti s tím, že jim z ředitelské pozice někdo odešel a oni potřebují najít náhradu. Ti, kteří odcházeli, odcházeli kvůli lepším odměnám jinde. Mnohdy byl ten růst platu a odměn s tím spojených až dvojnásobný. A bylo jasné, že novému kandidátovi na uvolněné místo v té původní firmě, bude muset oproti předešlému manažerovi firma taky přidat o 30 až 50 procent. 

Hrají v tomto trendu roli ještě jiné faktory než pouze to, že roste ekonomika a lidí je málo?

Další důvod je ten, že na trhu je spousta nových hráčů, kteří chtějí z růstu ekonomiky v zemi těžit. Ať už jde o pobočky zahraničních firem, které kladou na české pobočky větší důraz a chtějí tu mít čím dál kvalitnější lidi. Jde ale také o české majitele firem, protože je tu poměrně živá akviziční scéna. Řada zakladatelů firem z 90. let prodává své firmy a investují do jiných projektů, pro něž potřebují nové manažery.‎

Ty nové manažery je kde brát?

Není to snadné. Protože množina těch vysokých manažerů se vzděláním, zkušenostmi, jazykovým vybavením a kulturní vyspělostí není neomezená. Na jednu stranu sice v omezené míře funguje přeplácení, na tu druhou se firmy snaží si své vrcholové manažery takzvaně uzamykat. Značná část odměny manažerů bývá často nastavena na dlouhodobé bázi a přestupovat mnohdy není jednoduché. Liší se to ale hodně obor od oboru. V bankovnictví kvůli povinně odloženým bonusům v těchto dnech platí spíš opak. Zatímco dřív byl tlak na nižší základ a vysoké bonusy – ten poměr se dostal někde až k rozdělení 50 na 50 –, tak nyní se kvůli retenci zvyšuje fix.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru