Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu klesla na 3,8 procenta z dubnových 3,9 procenta. Nachází se tak na nejnižší úrovni od dubna 2000. Páteční údaje amerického ministerstva práce rovněž ukázaly, že ekonomika USA v květnu vytvořila 223 000 nových pracovních míst.

Tvorba pracovních příležitostí tak překonala očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters v průměru předpovídali, že vznikne zhruba 188 000 nových míst. Předpokládali rovněž, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,9 procenta.

Údaje ministerstva také ukázaly, že meziroční tempo růstu průměrné hodinové mzdy v květnu mírně zrychlilo na 2,7 procenta z březnových 2,6 procenta. To podle agentury Reuters podporuje očekávání, že americká centrální banka (Fed) tento měsíc přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Páteční údaje jsou po datech o spotřebitelských výdajích, průmyslové produkci a stavebnictví nejnovější v sérii dobrých zpráv o vývoji americké ekonomiky, napsala agentura Reuters. Je podle ní patrné, že po slabším prvním čtvrtletí hospodářský růst v dalších měsících nabral rychlost. Na druhou stranu, tyto zprávy vzbuzují obavy z přehřátí americké ekonomiky a vyhlídkám nepřidávají ani obchodní spory s EU, Kanadou a Mexikem po zavedení cel Trumpovou administrativou, uvedl Reuters.

Související