K 1. červnu končí rok a půl trvající proces udělování licencí nebankovním prodejcům půjček. Pro Českou národní banku (ČNB) šlo o největší akci v oblasti dohledu nad finančními službami za posledních deset let.

Člen bankovní rady Tomáš Nidetzký, který má dohled nad trhem na starosti, říká v rozhovoru pro HN, že udělení licencí je jen začátek procesu, který povede k přehlednějšímu trhu s půjčkami a férovějším službám pro zákazníky.

"Někdo může namítnout, že to byl jen formální proces. Ano, my jsme dosud skutečně kontrolovali jen papíry. A vydáním licencí to teprve všechno začíná," říká Nidetzký v rozhovoru pro HN. "My teď budeme do těchto firem chodit,  a až přijdeme, budeme chtít vidět v praxi, že to, co bylo na papíře a co jsme jim schválili, dodržují: postupy, posuzování bonity klientů, způsoby jednání s těmi, kteří nesplácejí, vymáhání i odměňování."

Licenci potřebnou pro další fungování na trhu nakonec získalo 84 společností, několik posledních ještě před vypršením termínu v pátek. Více než dvě desítky firem neuspělo nebo žádost kvůli požadavkům zákona stáhlo. Česko se snaží řešit jeden z nejpalčivějších ekonomických problémů současnosti – zadlužení stovek tisíců lidí s malými příjmy a nižším vzděláním částečně kvůli agresivním praktikám prodejců spotřebitelských půjček.

ČNB také zavedla registraci zprostředkovatelů a distributorů úvěrových produktů, která stále probíhá. Změny jsou součástí nového zákona o spotřebitelském úvěru.

HN: Jak jste v ČNB se zněním zákona o spotřebitelském úvěru vlastně spokojeni?

Je to velmi dobře napsaná norma, jsou tam jen nějaké drobné nedomykavosti, ale nic zásadního to není.

HN: Komunikovali jste během toho procesu například i s lidmi, kteří se problémy zadlužení nízkopříjmových skupin zabývají?

My s těmito lidmi komunikujeme, ale možná že to vytváří dojem, že jsme v té komunikaci vlažní. Jde o to, že oni řeší problém klient versus instituce. My řešíme instituce samotné. Ochrana spotřebitele není v gesci ČNB. Spotřebitele chráníme tak, že dbáme na to, aby instituce poskytující úvěry byly solventní, aby postupovaly s odbornou péčí při tvorbě produktů, jejich prodeji a při komunikaci s klientem. To je naše role. Je pro nás například důležité, aby jednání s klientem bylo transparentní.

HN: V minulosti se hovořilo o 55 tisících subjektech na trhu, které poskytují úvěry. Analytik Hůle z organizace Člověk v tísni zase uvádí 800 firem. Kolik jich podle vás tedy reálně bylo?

55 tisíc není reálné číslo. Asi vyplývá z kolonek v živnostenském rejstříku a navíc směšuje poskytovatele a zprostředkovatele, kteří úvěry jen nabízí. Také nic nevypovídá o tom, zda jde o aktivní činnost nebo zda si to jen někdo nezapsal a pak to nedělá. Žádný seznam neexistuje, můžeme jenom spekulovat. Náš expertní odhad byl asi sto subjektů a při certifikaci jsme obdrželi 108 žádostí. Je možné, že do toho procesu ale někdo nešel. Některé firmy jsou opravdu rodinné a dvacet milionů základního jmění mohla být pro ně ta hlavní bariéra.

HN: Kolik firem podle vás licenční proces odradil od stávajícího podnikání?

Neodvažuji si říci, kolik jich bylo. Ale určitě řada subjektů do toho nešla – pokud některé proces certifikace odradil, tak to jen dokazuje, že zákon splnil svůj účel. Problém byl, že ne všechny firmy podnikaly solidně vůči klientům.

HN: Jaká bude situace na trhu nebankovních půjček teď, po roce a půl certifikačního procesu?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru