Odboráři valašskomeziříčské chemičky Deza ve čtvrtek uzavřeli s vedením společnosti kolektivní smlouvu pro letošní rok. Stávková pohotovost tím skončila. Základní tarifní mzdy vzrostly v průměru o osm procent, zvýší se také příplatky za směnnost a podíl na zisku. Oznámil to předseda základní organizace OS ECHO při podniku Deza Michal Sváček.

Průměrná mzda všech zaměstnanců chemičky byla dosud podle něj 32 966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28 846 korun.

Odboráři v chemičce, která patří do koncernu Agrofert, vyhlásili stávkovou pohotovost 22. května. Podle Sváčka je v základní organizaci OS ECHO při podniku Deza přes 500 lidí, chemička má tisíc zaměstnanců.

"Jelikož došlo k sociálnímu smíru, stávková pohotovost byla ukončena. Ve sporných bodech bylo dohodnuto zvýšení základních tarifních mezd v průměru o osm procent, růst příplatků za směnnost o 15 procent, růst podílu na zisku o dvě procenta," uvedli odboráři.

Uzavření kolektivní smlouvy potvrdil i mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Vedení podniku i zástupci odborového svazu ECHO v souladu s návrhem zprostředkovatele přistoupili na návrh navýšení směnového příplatku. K dalšímu růstu tarifní složky mzdy nedojde, nicméně návrh zprostředkovatele je dorovnán růstem bonusů, které jsou závislé na hospodářském výsledku firmy. Důvod ke stávkové pohotovosti i ke stávce pominul," uvedl Hanzelka.

Odboráři jednali s vedením společnosti o kolektivní smlouvě od konce loňského října. Důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti byl podle odborářů spor o uzavření kolektivní smlouvy na rok 2018 a nepřijatelný dosavadní mzdový vývoj. Vedení společnosti v reakci na to uvedlo, že vyhlášení stávkové pohotovosti bylo překvapivé, požadované zvýšení mezd považovalo za neadekvátní.

Odboráři požadovali zvýšení základních tarifních mezd o 13 procent, růst příplatku za směnnost o 20 procent a růst podílu na zisku o dvě procenta. Ve čtvrtek dohodnuté navýšení nechtěl Sváček komentovat.

Průměrná mzda všech zaměstnanců chemičky byla dosud podle Sváčka 32 966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28 846 korun. "Navýšení tarifních stupňů pro rok 2017 bylo pět procent," uvedl Sváček.

Související

Vedení firmy v reakci na vyhlášení stávkové pohotovosti uvedlo, že přestože nebyla uzavřena kolektivní smlouva, zvýšily se letos mzdy prostřednictvím mzdového předpisu o 10,7 procenta a průměrná mzda v chemičce je nad krajským i celorepublikovým průměrem. Průměrná mzda ve Zlínském kraji ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně stoupla o devět procent na 28 406 korun. Celoroční průměr se v kraji zvýšil o 1788 korun na 26 063 korun. Průměrná mzda je však druhá nejnižší mezi kraji, nižší je jen v Karlovarském.

Deza zpracovává černouhelný dehet a surový benzol, její tržby předloni činily 7,075 miliardy korun. Akciovou společnost Deza tvoří základní výrobní závod ve Valašském Meziříčí a územně odloučený provoz v Otrokovicích na Zlínsku, společnost patří od roku 1999 do koncernu Agrofert.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru