Nadvláda bitcoinu nad ostatními kryptoměnami brzy skončí, tvrdí Brad Garlinghouse šéf společnosti Ripple, která stojí za stejnojmennou kryptoměnou. Predikuje také zánik drtivé většiny kryptoměn.

Vývoj kurzu ostatních kryptoměn podle Garlinghouse často kopíruje vývoj hodnoty bitcoinu. "Existuje výrazná korelace mezi cenou ripplu a hodnotou bitcoinu, nicméně jde o oddělené samostatné otevřené technologie," řekl Garlinghouse serveru CNBC. "Časem to trhy pochopí a začnou se chovat racionálněji," dodává.

Firma spravující ripple letos zaznamenala rekordní první čtvrtletí. Podařilo se jí podepsat 20 smluv s novými firmami a zároveň uzavřela dohodu s největší bankou v Kuvajtu. Avšak měna ripple v tom samém období ztratila 70 procent své hodnoty a stala se jednou z nejhůř rostoucích kryptoměn.

Celý sektor v tomto období dost utrpěl a celková hodnota kryptoměn klesla o více než 50 procent, jak vyplývá z dat serveru CoinMarketCap. Bitcoin v tuto dobu ztratil také okolo 50 procent.

Podle CoinMarketCap je v oběhu nyní více než 1500 kryptoměn. Garlinghouse předpovídá, že 99 procent z nich do 10 let přestane existovat, protože se na trhu vyskytuje velké množství hráčů, kteří neřeší skutečné problémy kryptoměn a kvůli tomu časem skončí. Trh s kryptoměnami se podle Garlinghouse pořád rodí a nyní mu dominují především spekulanti.

Na některé kryptoměny se už zaměřily americké úřady kvůli podezření, že se snaží z investorů jen vytáhnout peníze. Před investováním do primární nabídky mincí (ICO) nových kryptoměn varovala již americká Komise pro cenné papíry a burzy. V minulosti komise proti některým společnostem nabízejícím kryptoměny musela zasáhnout.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru