Nečekaně šťastný konec měla zpráva o vraždě ruského novináře Arkadije Babčenka. Neuplynulo ani 24 hodin od úterního oznámení jeho smrti a Babčenko se objevil živý a nezraněný na tiskové konferenci. Uvedl, že šlo o operaci ukrajinské tajné služby SBU. Díky ní se podařilo zatknout objednavatele vraždy, který měl podle Kyjeva napojení na ruské tajné služby. Moskva ale jakékoli své zapojení odmítá.

"Chtěl bych se vám omluvit za všechno, co jste museli prožít. Vím, jaké to je, pohřbívat své kolegy, ten pocit na zvracení. Ale nešlo to udělat jinak," zahájil svou řeč před šokovanými novináři Babčenko. Podle jeho slov ho před měsícem oslovili agenti SBU s tím, že někdo plánuje jeho vraždu. "Peníze prý už byly předány, 40 tisíc dolarů. To tedy stojím slušnou sumičku," žertoval Babčenko.

Podle jeho slov měl organizátor vraždy k dispozici originál fotografie z jeho pasu. "Je tedy jasné, že ho museli vzít ze spisu v Moskvě, když jsem si tam nechal udělat pas," řekl. "Agenti mi nabídli, abych se zúčastnil jejich operace. Tedy, ne že bych měl zrovna na vybranou, jiné varianty ani neexistovaly," popsal Babčenko.

Nebezpečná Ukrajina

Pavel Šeremet

V červenci 2016 na kyjevské ulici Ivana Franka vybuchl automobil, který řídil známý běloruský, ruský a ukrajinský novinář Pavel Šeremet. Byl kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina i běloruského Alexandra Lukašenka. Policie nic nezjistila a nezávislé novinářské vyšetřování ukázalo, že přehlédla důležité stopy.

Adam Osmajev

V říjnu loňského roku někdo z kulometu rozstřílel automobil, ve kterém jel velitel čečenské jednotky bojující na straně ukrajinské armády Adam Osmajev se svou ženou Aminou Okujevovou. Sám Osmajev s těžkým zraněním přežil, jeho žena zemřela. Byl to již druhý útok na tuto dvojici, o půl roku dříve se je snažil zastřelit člověk vydávající se za francouzského novináře.

Oles Buzina

Dva muži v maskách si v dubnu 2015 počkali před domem na ukrajinského novináře Olese Buzinu známého svými provokativními prokremelskými názory. Mimo jiné označoval Ukrajinu za vymyšlený konstrukt. Policie pachatele dosud nenašla.

Podle slov šéfa SBU Vasila Hrycaka údajný vrah spolupracoval s agenty, není ale jasné, zda se sám přihlásil policii nebo o něm SBU věděla od počátku. "Vykonavatel byl součástí naší operace," sdělil jen Hrycak. Podle jeho slov se tento člověk zúčastnil bojů na Donbasu a měl být dlouholetý známý organizátora vraždy.

Ten na vykonavatele naléhal, aby vraždu co nejrychleji provedl. Nejlépe už před víkendovým finále fotbalové Ligy mistrů v Kyjevě. "Museli jsme si vymýšlet, že jsem odjel nebo že mám zlomenou nohu," vysvětloval ruský novinář.

O organizátorovi SBU sdělila jen to, že jeho příjmení začíná na H. a je to občan Ukrajiny. Později bylo zveřejněno video z jeho zatčení. Je na něm muž ve věku zhruba 50 let silnější postavy s řídkou kšticí. Podle SBU byl zadržen krátce poté, co údajnému vrahovi předal zbytek honoráře. Plánoval prý odjet ještě stejný den do Ruska přes třetí zemi, měl již koupený lístek.

Občan H. měl také dostat od svých řídících důstojníků za úkol vytvořit někde v centrální Ukrajině sklad zbraní, kam objednal tři stovky kalašnikovů, stovky kilogramů výbušnin, náboje do minometů a další zbraně. Vasil Hrycak tvrdil na tiskové konferenci, že vražda Babčenka měla být jen předzvěstí masovějších teroristických útoků.

To tvrdil i Babčenko. "Já přirozeně děkuji za záchranu svého života, ale především bylo zabráněno podstatně vážnějším teroristickým útokům. Nejspíš to bylo spojené se zprávou v ruských médiích, že Islámský stát chystá útoky v Kyjevě," zaspekuloval. Na adresu Kremlu bojovně dodal: "Dokud jsem ještě naživu, tak se nedočkají!"

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ovšem nehodlá ponechat nic náhodě a nařídil, aby Babčenko a jeho rodina dostali neustálou policejní ochranu. "Nedá se spoléhat na to, že se Moskva uklidní a nezkusí to znova," napsal Porošenko na svém facebookovém účtu.

Babčenko se do Kyjeva přestěhoval loni v srpnu a pracoval jako autor programu Prime: Babčenko na krymskotatarském televizním kanále ATR. Ten po anexi Krymu vysílá z emigrace v Kyjevě. Sám Arkadij Babčenko se tam hodil, byl také exulantem.

V únoru loňského roku uprchl z Moskvy po varování, že mu hrozí zatčení. Půl roku strávil v Praze, ale nedokázal ve lhůtě šesti měsíců dát dohromady všechny dokumenty, potřebné k povolení pobytu v České republice. Odjel tedy do Kyjeva.