Města a obce v době ekonomického růstu nemohou sehnat dostatek firem pro své stavební zakázky. Způsobuje to prodlevy při rekonstrukcích a v důsledku to může investice prodražovat, protože se o zakázku přihlásí například pouze jedna firma. "V pondělí jsme otvírali obálky k zakázce a dostali jsme pouze jedinou nabídku. Musíme chvátat, a tak jsme nuceni tuto nabídku akceptovat," stěžuje si v rozhovoru pro HN Jaroslav Větrovský (nestraník za ANO), senátor a starosta jihočeského městečka Mladá Vožice. Přitom před nedávnem tomu tak nebylo.

"Třeba oproti rokům 2010 až 2013 je to opravdu neuvěřitelný rozdíl. Mívali jsme okolo 15 až 20 nabídek," vysvětluje. Podle něj je problém v tom, že školství na trh práce nedodává dostatek kvalifikovaných řemeslníků, což způsobuje, že firmy nestíhají. Otočit to podle Větrovského může buď změna v přístupu ke školství, nebo konec ekonomického růstu.

Pociťujete také, že se vám do výběrových řízení hlásí méně firem? Hlavně třeba u menších zakázek?

Skutečně tento problém pociťujeme. Shodou okolností jsme v pondělí otvírali obálky se třemi zakázkami, kdy jedna byla zakázkou stavební a druhé dvě, kde řešíme technologie. U první se jedná o poměrně rozsáhlou rekonstrukci sociálního zařízení v budově městské polikliniky a musím říct, že jsme dostali pouze jedinou nabídku, a to jsme výběrové řízení opakovali. Musíme chvátat, a tak jsme nuceni tuto nabídku akceptovat. Alespoň je těsně okolo projekční ceny, to znamená, že není nijak dramaticky vyšší.

A to je spíše menší zakázka?

Je to zakázka zhruba za 800 tisíc korun. To znamená, že je to menší zakázka, mimo režim zákona, ale my soutěžíme i tyto menší zakázky. A ty dvě další zakázky, tam jsme měli čtyři nabídky na každou z nich. Týkají se tepelných čerpadel a rekuperační jednotky do mateřské školky. A v těchto zakázkách jsme se dostali pod projekční cenu. To znamená, že toto výběrové řízení není úplně tak ztracené jako u stavebních zakázek.

Takže ty vám dělají největší problém?

My máme největší problém se stavebními zakázkami a myslím si, že to je úplně ten nejzásadnější faktor, proč mají v současné době města problém s investováním.

Dokážete porovnat současnou situaci s tím, jak to bylo před pár lety?

Třeba oproti rokům 2010 až 2013 je to opravdu neuvěřitelný rozdíl. Mívali jsme okolo 15 až 20 nabídek, které dosahovaly objemu kolem milionu až dvou. Takže hlad po práci byl. Dneska je ten trend otočený a jsme rádi, když nám někdo nabídku dá a ta nabídka osciluje alespoň okolo předpokládané ceny.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru