Po téměř dekádě růstu akciových trhů si investoři kladou otázku, kdy a jak dobré časy pro akcie skončí. Může tomu pomoci i zpomalení ekonomické aktivity v Evropě. Podle Ondřeje Koňáka, portfolio manažera fondu Arca Opportunity CEE Equity ze skupiny Redside, ale středoevropské ekonomiky stále procházejí obdobím růstu a příhodné podmínky pro akcie ještě nejsou u konce. Jen vzrůstá význam aktivního výběru jednotlivých titulů před pasivním investováním, například do indexů.

K českému trhu Koňák říká, že nevidí smysl investovat do energetické společnosti ČEZ, když cena akcií vzrostla tento měsíc na tříleté maximum – nad 585 korun. Podle něj se rozplývá plán na dělení firmy, který by mohl zvětšit hodnotu distribuční části. Také hrozí korekce ceny elektřiny v reakci na vyšší výrobu ostatních výrobních zdrojů, které nejsou tak náročné na spotřebu emisních povolenek.

Ondřej Koňák (37)

Je portfolio manažer v investiční společnosti Redside. Předtím pracoval 12 let jako analytik v PPF, Generali a Patria Finance a zaměřoval se na akcie a firemní dluhopisy ve střední a východní Evropě. Vystudoval VŠE v Praze obor Finance a oceňování podnik

 ”ČEZ již na aktuálních úrovních nedává smysl. Současná valuace už neposkytuje žádný další potenciál pro růst vzhůru,” říká Koňák v rozhovoru pro HN.

Koňák loni v listopadu 2017 odešel z Patria Finance, kde analyzoval regionální akcie, a spolu s dalším bývalým analytikem Patrie - Václavem Kmínkem – založili ve skupině Redside fond zaměřený na střední a východní Evropu. Arca Opportunity CEE Equity je určen pro jednotlivce s úsporami, kteří si mohou dovolit investovat alespoň 125 tisíc eur (3,2 milionu korun.) Strategií manažerů fondu je jednotlivé příležitosti detailně studovat a aktivně reagovat, případně spekulovat i na pokles akcií.

HN: Dostáváme se téměř po desetiletí růstu akciových trhů na vrchol investičního cyklu? Co bude dál?

Nemyslím si, že jsme již na vrcholu cyklu, ale rozhodně před sebou nemáme dalších deset let růstu akciových trhů. Ekonomiky, a zejména ty středoevropské, jsou stále v poměrně slušné kondici a stejně tak rostou zisky firem. Musíme si ale zvykat na zvyšující se volatilitu na trzích, způsobenou postupným zvyšováním úrokových sazeb a výrazně vyšším geopolitickým napětím. Ale i v situaci vyšší volatility se dají vydělat peníze. Jen nemůžete kupovat, co vás napadne, ale musíte více vybírat.

HN: Co to bude znamenat pro vaši investiční strategii?

V zásadě nic. Naše strategie je právě na výběru kvalitních a dlouhodobě rostoucích společností postavena. Do fondu nekupujeme desítky společností jen tak, ale maximálně 10–15 společností, které projdou naší analýzou, a vyhodnotíme je jako dlouhodobě zajímavé. Ty pak průběžně sledujeme.

HN: Co budete dělat, když dojde k prudkému poklesu trhů?

Prudké propady jsou většinou způsobeny emocemi, a nikoli fundamentem. Pokud jste připraveni a víte, které společnosti a za jakou cenu kupovat, můžete na takových prudkých propadech jen vydělat. Většinu našich pozic jsme vybudovali právě na prudkém propadu v průběhu února a počátkem března. Většina z nich je v současnosti již zisková.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Které sektory jsou nyní pro investory nejzajímavější?
  • Co udělá s akciemi růst bankovních sazeb?
  • Jaké jsou investiční příležitosti na českém trhu?
  • Má smysl investovat i v Rusku?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se