Největší česká petrochemická skupina Unipetrol nevyplatí dividendu za rok 2017. Podniky ve skupině sice loni měly rekordní čistý zisk téměř osm miliard korun, zastřešující společnost Unipetrol a.s., přes níž se dividendy vyplácí, a jejíž akcie majitelé podílů vlastní, ale vykázala ztrátu 28,5 milionu korun. Tato firma má pouze 11 zaměstnanců a v podstatě žádný zisk negeneruje - v roce 2016 to bylo například pouhých 47 milionů korun.

“Akcionáři vlastní akcie společnosti Unipetrol a.s., která v roce 2017 reportovala ztrátu. V minulých dvou letech tato společnost vyplatila dividendu ze svého nerozděleného zisku a nikoli ze zisku generovaného vlastní provozní činností,” vysvětlil Ondřej Koňák, manažer investičního fondu Redside.

Konkrétně šlo o dividendy za rok 2016, kdy to bylo 8,30 korun na akcii a předloni 5,52 korun. Dohromady za oba roky vyplatil Unipetrol na dividendách 2,5 miliardy korun. Předtím to Unipetrol naposledy udělal za rok 2007, kdy byla dividenda téměř 18 korun, největší v historii firmy.

Unipetrol je jediný zpracovatel ropy v Česku v rafineriích v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Za poslední tři roky měla skupina rekordní čisté zisky v průměru okolo osmi miliard korun. Těžila hlavně z nižších cen ropy, které zvyšovaly její rafinérské marže, jež se pohybují většinou v sedmiletých cyklech. Letos už světová cena ropy vystoupala k 80 dolarům za barel a dubnová rafinérská marže Unipetrolu byla 2,2 dolaru - zhruba o polovinu menší.

Za první čtvrtletí roku 2018 poklesl meziročně čistý zisk Unipetrolu o 89 procent na 322 milionů korun a tržby se snížily o devět procent na 27,2 miliardy korun. Čísla Unipetrolu bude letos také naposledy pozitivně ovlivňovat výplata pojistného ve výši 2,8 miliardy korun za havárii v rafinerii v Litvínově ze srpna 2015.

Unipetrol zároveň investuje celkem 8,5 miliardy korun do nové polyetylenové jednotky v Litvínově, která by měla být hotová ještě letos. Vedení Unipetrolu rovněž tvrdí, že další tři miliardy korun musí investovat do modernizace chemičky Spolana Neratovice.

Menšinový akcionář Hájek: Je to ostuda

Představenstvo Unipetrolu návrh zveřejněný jako regulatorní oznámení na webu firmy nijak nekomentovalo. Návrh managementu v čele s Krzysztofem Zdziarskim musí schválit valná hromada. Ta se v Unipetrolu obvykle koná v červnu, její přesné datum zatím není stanoveno. Půjde spíše o formalitu, protože polský PKN Orlen kontroluje od letošního března přes 95 procent akcií této petrochemické skupiny.

Většinovým majitelem Unipetrolu je PKN Orlen od roku 2005. Svůj podíl 63 procent navýšil PKN vykoupením dalších akcionářů, jimž loni v prosinci nabídl, že za jejich akcie dá 380 korun za kus. Většina z nich tuto nabídku využila. Klíčové bylo rozhodnutí finanční skupiny J&T a s ní spojených investorů, kteří přes firmy Paulinino a Entris drželi téměř čtvrtinu Unipetrolu. J&T získala za akcie přes 16 miliard korun. Předtím tvrdě kritizovala polský management a byla i hlavním tahounem boje za vyplácení dividend.

Ozval se naopak menšinový akcionář Tomáš Hájek, který je hlavní tváří skupiny drobných akcionářů Unipetrolu, kteří svoje akcie neprodali. “Je to jedna velká ostuda a je to v příkrém rozporu s veškerými dřívějšími prohlášeními a sliby, které se ukázaly jako lživé,” komentoval Hájek rozhodnutí na Twitteru. Tato akcionářská skupina uvádí, že kontroluje jedno procento podílů. Svoje akcie nechtějí prodat za méně než 400 korun.

Polský PKN Orlen tento týden oznámil, že chce zbylých 5,97 procenta akcií Unipetrolu do konce roku vykoupit a stáhnout akcie z pražské burzy. Akcionářům opět nabídl za prodej 380 korun. Celkem by tak Orlen musel vyplatit na získání stoprocentní kontroly dalších 4,1 miliardy korun. Na výkup akcií PKN Orlen dosud vydal celkem 3,5 miliardy zlotých (asi 21 miliard korun). Poláci za ně zaplatili z volné hotovosti a částečně z úvěrů.