Pokutu ve výši milion korun udělila Česká národní banka jednomu z největších obchodníků s cennými papíry, společnosti Cyrrus. A to za jeden z nejzávažnějších prohřešků na kapitálovém trhu – šesti desítkám klientů zpronevěřila akcie, které měli na svých účtech. Celkem šlo o 939 tisíc akcií firmy, jež se obchodovaly na varšavské burze a které společnost Cyrrus bez jejich vědomí prodala.

"Akcie prodala třetí osobě, a to poté, co je bez souhlasu dotčených zákazníků převedla na svůj vlastní účet," konstatovala ČNB v usnesení o pokutě s tím, že banka tak porušila povinnost obezřetného poskytování investičních služeb. A poukázala na to, že to nebyl první prohřešek firmy.

Sám Cyrrus ve správním řízení před ČNB porušení zákona přiznal. "Došlo k administrativnímu pochybení. V době prodeje byly akcie oceňovány nulovou hodnotou," uvedl ředitel Cyrrusu Marek Hatlapatka s tím, že s akciemi v té době bylo na burze pozastaveno obchodování a žádnou škodu prý klientům nezpůsobili.

Myslel jsem, že to je žert

Na ztrátu přišel jeden z klientů, Vlastimil H., koncem roku 2016. Tehdy totiž zjistil, že akcie společnosti Innovative Commerce, které nakoupil v roce 2011 a považoval je již za téměř bezcenné, se začaly opět obchodovat a jejich kurz začal výrazně stoupat. Zavolal proto makléřovi, aby je začal pomalu prodávat. Překvapeně se však dozvěděl, že již žádné akcie – kterých nakoupil 123 tisíc – nemá.

"Myslel jsem původně, že to je žert, něco jako skrytá kamera," popisuje klient. Ten se snažil jednat s makléřskou firmou, aby mu akcie vrátila, ale marně. Firma tvrdila, že prakticky bezcenné akcie převedla na svůj účet, aby klienti ušetřili na poplatcích. Jenže tam nezůstaly – firma pak všechny prodala dál. Bez svolení klientů.

Stát mu nechal ukrást 140 tisíc akcií ČEZ. Po třinácti letech za to má investorovi zaplatit až 200 milionů korun

Cyrrus sice porušení zákona přiznává, ale tvrdí, že prodej byl pro klienty výhodný, protože to bylo za více než dvojnásobek jejich tehdejší hodnoty. A jinak by jim prý zbyly jen bezcenné akcie firmy, která již byla v podstatně prázdnou skořápkou. Nikdo jiný než tehdejší zájemce by je prý nekoupil.

"Ty peníze za prodej mi ale Cyrrus tehdy nepřevedl. To udělal až poté, co jsem podal podnět dohledu nad kapitálovým trhem ČNB," poukazuje ale Vlastimil H., který na kapitálovém trhu investuje často a zaměřuje se mimo jiné na start-upy.

Nadějný výrobce aplikací

Akcie malé české firmy Innovative Commerce, která byla právě start-upem vyvíjejícím mobilní aplikace, koupil podle svých slov na doporučení samotné makléřské firmy Cyrrus. "Jednalo se o společnost ve velmi perspektivním odvětví tvorby mobilních aplikací," potvrzuje to Hatlapatka.  

Když bylo v březnu 2011 zahájeno obchodování s jejími akciemi v rámci IPO na varšavské burze, Vlastimil H. jich koupil něco málo přes pět procent, a to po 17 korunách za jednu, když jmenovitá cena akcie byla dvě koruny. Velice brzy však spadly takřka na nulu a varšavská burza s nimi na jaře roku 2014 pozastavila obchodování.

Cyrrus poté podle svých slov dostal nabídku balík zhruba 45 procent akcií Innovative Commerce, které spravoval klientům, prodat po čtyřiceti haléřích za kus. Skutečná cena prý byla podle posudku, který si nechal udělat, jen zhruba 15 haléřů.

Cyrrus celý balík akcií prodal v říjnu 2016, když bylo obchodování s akciemi obnoveno. Jejich cena na burze začala extrémně růst, čehož si všimli někteří klienti, a chtěli tedy rychle své akcie prodat. A zjistili, že je už nemají. Sám Hatlapatka tvrdí, že za tehdejším nárůstem ceny na burze stála "brutální tržní manipulace ze strany majoritního akcionáře" – tedy člověka, který od Cyrrusu akcie v říjnu 2016 koupil. "To bylo konstatováno i ve správním řízení s ČNB a potvrdila to i polská Komise pro dohled nad finančním trhem," uvedl Hatlapatka.

Zda bude Cyrrus pokutu akceptovat či zda se proti jejímu udělení odvolá ke správnímu soudu, nechtěl říct.

Okradený klient vysoudil stamiliony

Není to jediný případ. Server IHNED.cz již podrobně popsal případ dalšího akcionáře, který přišel o více než sto tisíc akcií společnosti ČEZ, jež měl uložené u Střediska cenných papírů. To je v roce 2004 vydalo makléřské firmě Sati, ač je k tomu jejich majitel nezmocnil.

Ten poté Středisko cenných papírů, jehož právním nástupcem se pak stalo ministerstvo financí, zažaloval a soud mu přiřkl i s úroky zhruba dvě stě milionů korun. Protože se stát odvolal, bude případ řešit Vrchní soud v Praze.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru