Nadace Vodafone odstartovala dvanáctý ročník projektu Rok jinak, který nabízí možnost vyzkoušet si rok práce v neziskové organizaci za stejnou mzdu jako v předchozím zaměstnání. Letos tuto šanci dostal marketingový odborník Jakub Havel, který svými znalostmi přispívá k rozvoji vzdělávacího projektu Učíme se venku, a programátor Petr Vacek, který se zapojil do projektu Darujme.cz.

"K účasti na projektu Rok jinak motivuje lidi touha po změně obvyklého pracovního prostředí, ale i možnost vyzkoušet si práci v jiné sféře, kde jsou projekty často lidsky bližší a smysluplnější," říká místopředsedkyně správní rady Adriana Dergam z Nadace Vodafone, která grantový program zaštiťuje.

Jakub Havel pracoval jako seniorní konzultant a radil velkým společnostem s PR. Nyní pomáhá s projektem Učíme se venku ve vzdělávacím centru TEREZA. To se více než 30 let věnuje environmentální výchově a vyhrálo dvě ceny Eduína za inovativní vzdělávání. Na jeho podporu jde i výtěžek z prvního celovečerního snímku o české přírodě Planeta Česko.

"S neziskovou oblastí jsem neměl moc zkušeností, ale co mě zajímalo, byla oblast environmentální výchovy. Když jsem narazil na TEREZU a projekty, které dělá, hned mi to vše do sebe zapadlo. A když jsem se sešel s jejím ředitelem Petrem Danišem, měl jsem pocit, že to zapadlo podruhé. Domluvili jsme se a společně připravili projekt, se kterým jsme se do Roku jinak přihlásili," popisuje Havel.

Ve srovnání s komerční firmou je podle něj práce v neziskové organizaci jiná v tom, že pro zaměstnance je více než ekonomický profit důležité, že dělají práci, která je baví. "Mám pocit, že práce tady má skutečně nějaký širší přínos a dopad," líčí Havel.

Podobný příběh přináší i Petr Vacek, který se k Roku jinak dostal přes kamaráda. Ten stojí za projektem Nadace Via – dárcovskou platformou Darujme.cz, která programátory potřebuje. Společně se proto přihlásili – a uspěli.

"Pracovat na takovém projektu je pro programátora hotový sen, ale přináší to i nutnost doučit se některé služby a nástroje. Také poznávám, jak nelehký úkol je rozvoj individuálního dárcovství i budování a podpora občanské společnosti, o kterou Nadace Via usiluje," přibližuje Vacek, který programuje již 11 let.

Vedle vývoje dárcovské on-line platformy Darujme.cz má na starosti i rozvíjení dalších projektů. Oceňuje přitom, že může dělat na úkolech, které mají skutečný smysl. "Doufám, že v neziskové činnosti budu pokračovat i po skončení Roku jinak. Možná ne na plný úvazek, ale určitě se rád do něčeho zapojím," říká Vacek.

Práce v neziskové organizaci nemusí po roce skončit

Za 11 let prošlo programem Rok jinak již přes 50 grantistů. Mnoho z nich se nadále věnuje neziskové činnosti nebo spolupracuje s projekty, kterým věnovali rok.

Jedním z nich je i auditor Jakub Reichl. I když svůj Rok jinak v podniku Kokoza skončil, nadále chce s touto organizací, která propaguje pěstování ve městech a kompostování, spolupracovat. Díky jeho působení se podařilo uživatelsky zpřístupnit mapu komunitních zahrad mapko.cz. V plánu má i platformu, kde si budou lidé moci své výpěstky vyměnit.

O Roku jinak věděl Reichl již poměrně dlouho, ale možnost zapojení přišla až v roce 2016, kdy začal pracovat jako dobrovolník pro společnost Kokoza. Z počátku ho čekal nejeden šok, například v podobě změny kanceláře. Z prostředí korporace se ocitl v malé kanceláři, kde mu občas dělal společnost pes kolegyně nebo místní kocour.

Z projektu si ale odnesl mnoho zkušeností a naučil se, že je důležité partnerství s dalšími organizacemi. Nyní pracuje v Kokoze na částečný úvazek. "Práce s kolektivem Kokozy je pro mě pořád obrovskou inspirací a velkou dávkou energie," uzavírá Reichl.

Petr Vacek a Lukáš Hejna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Vacek a Lukáš Hejna Foto: Rok jinak

 

 Jana BukvovA Tereza a Jakub Havel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jana Bukvová a Jakub Havel Foto: Rok jinak

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru