Skoro dvě pětiny českého exportu, který směřuje do Evropské unie, končí v Německu. Zdejší firmy tam loni vyvezly zboží za skoro 1,4 bilionu korun, meziročně o 7,3 procenta více. Z čísel, která ve středu zveřejnil Český statistický úřad, vyplývá, že závislost domácí ekonomiky na německém trhu dále vzrostla.

Těsné česko-německé výrobní vazby, jež se následně promítají do vzájemného obchodu, v exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny hodnotí Joachim Lang (50), generální ředitel Spolkového svazu německého průmyslu (BDI). V čele této organizace zastřešující 40 oborových svazů s více než 100 tisíci firmami a osmi miliony zaměstnanci stojí od loňského dubna.

"Velice významná spolupráce existuje především v automobilovém průmyslu, v odvětví, které je pro obě země klíčové. Je to dáno nejen počtem výrobních továren v Německu, ale také naším velice rozsáhlým dodavatelským průmyslem, do jehož zásobovacího řetězce jsou zapojeny rovněž firmy z Česka. Loni se poprvé staly největším zahraničním dodavatelem pro německé výrobce motorových vozidel, dříve to byly firmy španělské," zdůrazňuje Joachim Lang.

Jak se vám jeví současný stav německého průmyslu, jehož významnými subdodavateli jsou i firmy z Česka?

Konjunkturní údaje jsou nadále dobré. Německé hospodářství roste již devátý rok po sobě. Nemůžeme si stěžovat ani na příliv zahraničních objednávek, které byly loni rekordní. Během jednotlivých čtvrtletí můžeme ovšem pozorovat určité výkyvy. Jsme si také vědomi, že nejvyšší bod máme již za sebou, a každý výkyv se tak může jevit jako pokles. Ale ve skutečnosti je úroveň objednávek stále solidní a my hodnotíme jejich příliv jako stabilní. To je, myslím, dobrá zpráva i pro české firmy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru