Skoro dvě pětiny českého exportu, který směřuje do Evropské unie, končí v Německu. Zdejší firmy tam loni vyvezly zboží za skoro 1,4 bilionu korun, meziročně o 7,3 procenta více. Z čísel, která ve středu zveřejnil Český statistický úřad, vyplývá, že závislost domácí ekonomiky na německém trhu dále vzrostla.

Těsné česko-německé výrobní vazby, jež se následně promítají do vzájemného obchodu, v exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny hodnotí Joachim Lang (50), generální ředitel Spolkového svazu německého průmyslu (BDI). V čele této organizace zastřešující 40 oborových svazů s více než 100 tisíci firmami a osmi miliony zaměstnanci stojí od loňského dubna.

"Velice významná spolupráce existuje především v automobilovém průmyslu, v odvětví, které je pro obě země klíčové. Je to dáno nejen počtem výrobních továren v Německu, ale také naším velice rozsáhlým dodavatelským průmyslem, do jehož zásobovacího řetězce jsou zapojeny rovněž firmy z Česka. Loni se poprvé staly největším zahraničním dodavatelem pro německé výrobce motorových vozidel, dříve to byly firmy španělské," zdůrazňuje Joachim Lang.

Jak se vám jeví současný stav německého průmyslu, jehož významnými subdodavateli jsou i firmy z Česka?

Konjunkturní údaje jsou nadále dobré. Německé hospodářství roste již devátý rok po sobě. Nemůžeme si stěžovat ani na příliv zahraničních objednávek, které byly loni rekordní. Během jednotlivých čtvrtletí můžeme ovšem pozorovat určité výkyvy. Jsme si také vědomi, že nejvyšší bod máme již za sebou, a každý výkyv se tak může jevit jako pokles. Ale ve skutečnosti je úroveň objednávek stále solidní a my hodnotíme jejich příliv jako stabilní. To je, myslím, dobrá zpráva i pro české firmy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru