Nepřátelské převzetí společnosti CEFC Europe, ke kterému přistoupila část skupiny J&T, má dosah také na podnikání šéfa TV Barrandov Jaromíra Soukupa. Ten ale říká, že se ho uvedený spor netýká, protože akcionářem v jeho společnostech je jiná firma se sídlem v Hongkongu. J&T ovládla CEFC Europe, která sídlí v Praze.

"Minoritním akcionářem našeho koncernu je CEFC se sídlem v Hongkongu a spory mezi J&T a CEFC Europe se nás nijak nedotýkají," uvedl Soukup na dotaz HN. Blíže nechtěl situaci hodnotit s odůvodněním, že nemá detailní informace. Pokud se znesvářené strany nedohodnou, spor bude muset rozhodnout soud, podotkl.

Investorem v Soukupových firmách je společnost China International Group Corporation Limited (CIGC). Ta je skutečně registrovaná v Hongkongu. V roce 2015 získala 49 procent ve skupině Empresa, pod kterou spadá i TV Barrandov, a 30 procent ve skupině Médea, jež se zabývá hlavně prodejem reklamy.

CIGC spadá stejně jako CEFC Europe pod zastřešující holding CEFC China. V Česku jsou aktivity CIGC přímo navázány na českou pobočku CEFC Europe, kterou nyní ovládla společnost J&T Private Investments. CIGC a CEFC Europe například společně ovládají Pivovary Lobkowicz.

Loni v září CEFC oznámila, že ze Soukupových společností odešla. Několik zdrojů ze skupiny i Soukup však HN potvrdili, že čínská skupina zmíněné podíly stále kontroluje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru