Konkrétní investorský model výstavby nového jaderného zdroje v České republice by měl být vládě předložen do konce listopadu. Kabinet by o něm měl rozhodnout v prosinci. Po čtvrtečním jednání Stálého výboru pro jadernou energetiku to řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). První dokument předloží Hüner ministrům do konce června. Podle ministra by měl obsahovat komplexní návrh jednotlivých kroků s termíny a zodpovědností jednotlivých institucí a osob.

Po březnovém zasedání výboru Hüner uvedl, že výbor by měl předložit své hodnocení k věci a doporučení konkrétního modelu již nyní v květnu. V červnu by materiál měla projednat vláda, dodal tehdy. Tento týden však uvedl, že výbor ve čtvrtek vládě jeden konkrétní investorský model nedoporučí.

Ministr v úterý řekl, že výbor nyní pouze doporučí rozpracování dvou variant, které jsou aktuálně diskutované. Ve čtvrtek to potvrdil. Data, která k nim mají výbor a ministerstvo k dispozici, podle něj nejsou natolik dostatečná, aby byl schopen a ochoten předložit vládě návrh, který model zvolit.

"První varianta je příprava výstavby nového jaderného zdroje a následně financování a výstavba firmou ČEZ, tak jak ji dnes známe. Druhá varianta k posouzení je ČEZ po nějaké fázi transformace, kdy by jeho stoprocentně státem vlastněná část realizovala stavbu," uvedl tento týden Hüner. Třetí možnost, jež podle něj počítala s tím, že by ČEZ zřídil stoprocentní jím vlastněnou společnost, která by jaderný zdroj stavěla, nyní podle ministra není diskutována. "Tu jsme teď ne úplně zavrhli, ale nechali spát," dodal.

Hüner dále uvedl, že v červnu se uskuteční první jednání s Evropskou komisí. Ta musí případně schválit eventuální veřejnou podporu pro stavbu zdroje. "Budeme se snažit probrat veškeré možné modely a zjistit, které z nich a z jakých důvodů budou pro Evropskou komisi přijatelné," dodal.

Svaz průmyslu a dopravy uvedl, že oddalování rozhodnutí může ohrozit energetickou bezpečnost Česka po roce 2035. "Svaz vyzývá vládu, aby rozhodla co nejdříve, v souladu se svým programovým prohlášením, a konkrétními kroky podpořila rozvoj jaderné energetiky v Česku," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

Podle úterního vyjádření ministra nelze zatím rozhodnout o formě investorského modelu mimo jiné proto, že není znám dopad do veřejných rozpočtů v případě, že by ČEZ stavěl sám a tím eventuálně došlo i ke změně dividendové politiky firmy. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti. Například z předloňského zisku firmy získal stát jen na dividendách téměř 13 miliard korun.

Český rozhlas v úterý uvedl, že dvě varianty, které se mají dále řešit, navrhla jako předběžně nejvhodnější firma PwC, u níž si stálý výbor vedený Hünerem zadal oponentní posudek na své dosavadní analýzy. Zároveň ale konstatovala, že u nich zůstává stále mnoho neznámých, upozornil rozhlas.

Hospodářským novinám tento týden Hüner řekl, že o tom, kdo stavbu případných dalších jaderných bloků v Česku zaplatí, chce mít jasno do konce roku. List dále uvedl, že vedení ČEZ ustoupilo od plánu na rozdělení této firmy. Důvodem měl být odpor politiků v čele právě s Hünerem.