Tržby znojemského výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens klesly v prvním čtvrtletí meziročně o 46 milionů korun na 1,46 miliardy. Čistý zisk naopak rostl o devět milionů korun na 108 milionů, vyplývá z tiskové zprávy, kterou firma zveřejnila.  Hospodářské výsledky dosud firma zveřejňovala v eurech, nyní je to v korunách vzhledem k přestěhování sídla do ČR.

Negativní vliv na tržby mělo posílení koruny vůči euru, protože většinu tržeb má firma v eurech. Naopak pozitivní vliv měla rostoucí cena polymerů jako vstupního materiálu, a to až o 10 procent. Rovněž rostl objem výroby a prodeje v tunách díky spuštění nové výrobní linky během loňského roku.

Vedle čistého zisku rostl i ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů), a to na 327 milionů korun z 304 milionů. K tomu přispělo zejména zprovoznění nové výrobní linky, stejně tak vývoj cen polymerů.

Generální ředitel František Řezáč zmínil i dlouhodobé projekty, které mají zajistit prosperitu v dalších letech. "Klíčovým projektem letošního roku je výstavba závodu v Jižní Africe. V dubnu jsme vybrali hlavního dodavatele stavebních prací, který naváže na dokončené hrubé zemní práce. Stavební část by potom měla být hotova začátkem příštího roku, abychom mohli spustit komerční dodávky v druhém čtvrtletí roku 2019," uvedl Řezáč.

Pegas vyrábí netkané textilie pro stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Patří k předním evropským výrobcům a získává i další trhy na Blízkém východě a v Africe. Zaměstnává téměř 600 lidí, v Česku má kromě Znojma závod v Bučovicích, další je v Egyptě. Společnost je veřejně obchodovaná na burze v Praze a majitelem převážné většiny akcií je společnost R2G Rohan Czech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru