Investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera koupila podíl 29,04 procenta v telekomunikační firmě ČD – Telematika od skupiny Unicapital podnikatele Pavla Hubáčka. Cenu ani podmínky smlouvy firmy zveřejňovat nebudou. Společnosti to uvedly v tiskové zprávě. Podle dubnových informací HN se přitom uskutečnilo předběžné jednání o odkoupení podílu Unicapital do státních rukou. Stát v podniku ČD – Telematika vlastní prostřednictvím Českých drah majoritní, 71procentní podíl a měl snahu stát se výhradním vlastníkem.

"Nákup minoritního podílu je součástí dlouhodobé strategie PPF v oblasti telekomunikační infrastruktury," oznámila PPF ve svém prohlášení.

ČD – Telematika je významným tuzemským poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby a výstavby optických infrastruktur. Vlastní telekomunikační síť podél tuzemských železničních tratí. Spravuje 3500 kilometrů optických kabelů, druhou největší síť po společnosti Cetin, kterou ze sta procent vlastní právě skupina PPF. Kellnerova skupina z 81 procent ovládá také telekomunikační společnost O2.

O podniku ČD – Telematika se v posledních týdnech psalo ve spojitosti s plánovaným prodejem podílu Českých drah jiné státní firmě, pravděpodobně SŽDC. Ta se podle informací HN měla pak pokusit odkoupit zbývající podíly, zájem měla mít právě i o podíl Hubáčkovy skupiny Unicapital. Tuto myšlenku podpořil i ministr dopravy Dan Ťok. Poté, co HN informovaly o propojení minoritního spolumajitele ČD-Telematiky Pavla Hubáčka na Jaroslava Faltýnka z ANO a také o sporné roli Faltýnkových spolupracovníků v celé kauze, uvedl ministr, že převod akcií není na pořadu dne. "V žádném případě to není aktuální záležitost. Nesouhlasím s tím, aby se to dělalo hned a rychle," uvedl Ťok pro HN 19. dubna.

Prodej akcií držených Hubáčkovou skupinou Unicapital Kellnerově PPF není jedinou vlastnickou změnou, která se v ČD – Telematice v těchto dnech uskutečnila. 3. května státní firma koupila 1,78 procenta akcií od společnosti OHL ŽS. "Převod akcií OHL ŽS se připravoval řadu měsíců. Vlastní smlouva o převodu akcií pak byla uzavřena po udělení předchozího souhlasu dozorčí rady a řídicího výboru Českých drah," sdělil k tomu pro HN mluvčí Český drah Radek Joklík. České dráhy tak po tomto nákupu drží 70,96 procenta akcií, celý zbytek 29,04 procenta má PPF. Přitom ale dráhy zároveň stále plánují, že svůj podíl prodají. "Předmět podnikání společnosti ČD-Telematika nezapadá do core businessu ČD, proto je do budoucna naším strategickým záměrem podíl ve společnosti ČD-Telematika prodat. Žádný konkrétní posun v této věci však zatím nenastal," uvedl ve středu Joklík.

Stát dvakrát zaváhal

Stát se dlouhodobě snaží stát výhradním vlastníkem společnosti ČD – Telematika, několikrát ale zaváhal. Podíl, který nyní prodala Hubáčkova Unicapital skupině PPF, byl na prodej dvakrát. České dráhy mohly třetinový podíl koupit v červnu 2014 za 198 milionů korun od podnikatele Davida Knopa-Kostky. Nechaly se však překvapivě předběhnout společností Dial Telecom, která podíl získala a držela jej do roku 2016. Tehdy se Dial Telecom rozhodl také prodat, ovšem České dráhy i napodruhé zaváhaly. Akcie koupil Pavel Hubáček. Svou novou firmu UNI Telematika založil těsně před transakcí. Cena se podle dobových zpráv v médiích měla pohybovat v rozmezí 400 až 600 milionů korun.

Firmě ČD – Telematika loni meziročně klesly tržby o 257 milionů korun na 1,47 miliardy korun. Za poklesem stojí podle podniku zejména absence větších projektů z Operačního programu Doprava. Čistý zisk se snížil o 3,3 procenta na 51,4 milionu korun.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe. Skupina v polovině minulého roku vlastnila aktiva téměř za 35 miliard eur.