Pražští zastupitelé nebudou na čtvrtečním jednání řešit osud Libeňského mostu. Důvodem je neshoda mezi politiky i odborníky, zda jej zbourat, či opravit. Na úterním jednání o tom rozhodli pražští radní. Ministr kultury Ilja Šmíd navíc podle serveru Aktuálně.cz zvažuje, že zruší rozhodnutí ministerstva, že most není památkou.

O osudu mostu se roky vedou spory a část politiků a veřejnosti je proti bourání kvůli architektonické hodnotě, Dolínek navrhl novou stavbu. Most z roku 1928 je ve špatném stavu.

"V tuto chvíli bylo Praze doručeno stanovisko České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) a to podporuje zbourání. Ale chodí i jiná odborná stanoviska. Na základě toho, že se diskuse posouvá z oblasti politické do odborné, což si myslím, že je velmi přínosné. Řekl jsem radě, ať zváží, zda jej (dokument) chtějí projednat tento týden, nebo dát prostor odborné diskusi," řekl Dolínek. Sám při jednání rady prý nehlasoval, podle jeho názoru má město dostatek informací k rozhodnutí.

Radní původně materiál o osudu mostu na program čtvrtečního jednání zařadili. Úterní vyřazení ale neznamená, že se v něm přesto nemůže téma mostu objevit. Při projednání a schvalování programu na začátku jednání to může navrhnout kterýkoliv ze zastupitelů. Hlasování pak rozhodne, zda jej zařadí, či nikoliv.

Ministr kultury Šmíd vyzval hlavní město, aby reagovalo na připomínky Národního památkového ústavu a dalších institucí proti bourání mostu. Sám prý zvažuje zahájit přezkumné řízení verdiktu ministerstva, které most odmítlo označit památkou.

Dolínkův návrh vítá místostarosta Prahy 7 a pražský zastupitel Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). "Praha zatím nemá technické řešení náhradního mostu, proto můžeme ještě vést odbornou debatu o budoucnosti Libeňského mostu a o jeho osudu rozhodne příští vedení Prahy," řekl.

Právě Trojkoalice, jejímž je Mirovský členem, patří společně například s občanskými sdruženími nebo vedením Ústavu dějin umění Akademie věd mezi kritiky bourání. Debata o budoucnosti mostu již způsobila rozkol ve vedení Prahy a zástupci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vedou kvůli tomu dohodovací řízení. Na minulém jednání totiž dva členové Trojkoalice kvůli Libeňskému mostu nepodpořili program jednání zastupitelstva, které tak bylo předčasně ukončeno.

Podle ANO a ČSSD tím byla porušena koaliční smlouva.

Naopak pro zbourání se vyslovila ČKAIT. Podle techniků a inženýrů neodpovídá stav mostu a využití materiálů současné době. Nekvalitní je beton, v klenbách chybí výztuže. Stejně tak nelze dosáhnout požadované zatížitelnosti. Konstrukce je za koncem své životnosti, uvedli.

Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu. Vedení města zdůvodnilo návrh zbourání mostu tím, že výstavba nového bude levnější a rychlejší než oprava. Osud mostu v minulosti řešilo i ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se