Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner chce ještě letos rozhodnout, kdo postaví nové jaderné reaktory v Česku a kdo je zaplatí. Podle analýzy, kterou si nechal zpracovat, sice stále chybí řada potřebných materiálů, hotové by ale mohly být do října. Ministr stále preferuje, aby jádro platil ČEZ, nevylučuje ale ani jiné varianty.

Nechal jste si zpracovat studii od poradenské firmy PwC, která vám měla poradit v otázce dostavby jaderných bloků v Česku a případného dělení polostátní firmy ČEZ. Co jste se dozvěděl?

Asi je nutné nejdřív říct, proč jsem tu studii vůbec zadával. Byli jsme toho názoru, že je potřeba dále analyzovat jednotlivé varianty dostavby jádra, stále nám tam něco chybělo. Především dopad do veřejných rozpočtů, záležitosti, které se týkaly dividendové politiky, nákladů na případné výkupy jednotlivých částí ČEZ, prostě toho chybělo opravdu hodně a bez těchto věcí se o investorském modelu rozhodnout nedá. Tato studie nám dala za pravdu a popsala nám potřebné kroky, které je potřeba ještě udělat. Výstupy budeme samozřejmě projednávat s ČEZ i se stálým jaderným výborem a myslím si, že chybějící věci je možné dopracovat do konce října. Chci mít jasno a vše probrat s premiérem tak, aby vláda mohla do konce roku rozhodnout o tom, který z investorských modelů je pro výstavbu českého jádra ideální.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru