Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner chce ještě letos rozhodnout, kdo postaví nové jaderné reaktory v Česku a kdo je zaplatí. Podle analýzy, kterou si nechal zpracovat, sice stále chybí řada potřebných materiálů, hotové by ale mohly být do října. Ministr stále preferuje, aby jádro platil ČEZ, nevylučuje ale ani jiné varianty.

Nechal jste si zpracovat studii od poradenské firmy PwC, která vám měla poradit v otázce dostavby jaderných bloků v Česku a případného dělení polostátní firmy ČEZ. Co jste se dozvěděl?

Asi je nutné nejdřív říct, proč jsem tu studii vůbec zadával. Byli jsme toho názoru, že je potřeba dále analyzovat jednotlivé varianty dostavby jádra, stále nám tam něco chybělo. Především dopad do veřejných rozpočtů, záležitosti, které se týkaly dividendové politiky, nákladů na případné výkupy jednotlivých částí ČEZ, prostě toho chybělo opravdu hodně a bez těchto věcí se o investorském modelu rozhodnout nedá. Tato studie nám dala za pravdu a popsala nám potřebné kroky, které je potřeba ještě udělat. Výstupy budeme samozřejmě projednávat s ČEZ i se stálým jaderným výborem a myslím si, že chybějící věci je možné dopracovat do konce října. Chci mít jasno a vše probrat s premiérem tak, aby vláda mohla do konce roku rozhodnout o tom, který z investorských modelů je pro výstavbu českého jádra ideální.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner chce ještě letos rozhodnout, kdo postaví nové jaderné reaktory v Česku.
  • K dokončení rozhodnutí mu ale podle něj stále chybí mnoho informací.
  • Námitky minoritních akcionářů ČEZ chápe, upozorňuje ale na to, že počáteční investice by se firmě vyplatila z dlouhodobého hlediska, pokud by se stát přiklonil k tomu, že má dostavbu financovat sám ČEZ.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru