Pražská burza v úterý spustila nový trh Start pro menší české společnosti. Během prvního obchodního dne se o čerstvý kapitál pro další rozvoj ucházejí tři společnosti. Své akcie během veřejné aukce (IPO) prodávají dodavatel náplní do 3D tiskáren Fillamentum, obuvnická společnost Prabos a výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV. Investoři mohou podávat nabídky na podíly v jednotlivých firmách do dnešního odpoledne.

Dosud bylo na hlavní české burze možné investovat pouze do akcií velkých firem, jako je energetická společnost ČEZ, či finančních institucí jako Komerční banka. Akciový trh Start by burze mohl pomoct zčásti vynahradit úbytek akciových titulů na hlavním trhu. Své akcie hodlají z burzy stáhnout loterijní společnost Fortuna a petrochemický holding Unipetrol.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Poprvé v historii domácího kapitálového trhu mohou investoři nakoupit akcie malých a středně velkých českých podniků.
  • Pražská burza tak zčásti nahrazuje odchod akciových titulů z hlavního trhu.
  • První investor podnikatel Ondřej Tomek má pro nákupy na trhu Start připraveno 100 milionů korun.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru