Prodej chytrých mobilních telefonů ve střední a východní Evropě v prvním čtvrtletí vzrostl o 35 procent na 5,9 miliardy dolarů, tedy přes 125 miliard korun. Způsobil to jak růst průměrné prodejní ceny o 29 procent, tak nárůst prodaného množství o pět procent na 19,7 milionu kusů. V pondělí to uvedla analytická firma GfK.

Klíčovou roli v růstu poptávky sehrála Ukrajina, kde počet prodaných zařízení vzrostl v prvním čtvrtletí o 23 procent. Rusko a Polsko, představující dva největší trhy v regionu, zaznamenaly dvouprocentní meziroční růst poptávky. Pro celý rok GfK předpovídá, že pokračující růst v Rusku a na Ukrajině zajistí zvýšení poptávky po chytrých telefonech v regionu o sedm procent.

"Tento rok začínáme v situaci, která se velmi liší od posledního čtvrtletí roku 2017, kdy byly překonány rekordy v poptávce po chytrých telefonech. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2018 došlo k meziročnímu poklesu globální poptávky po smartphonech. Patrně není žádným překvapením, že se objevují další trhy, na nichž dochází k úplnému nasycení. Na druhou stranu mají spotřebitelé tendenci vybírat si dražší modely, které obsahují nejnovější inovace nabízené různými značkami chytrých telefonů," uvedl expert na telekomunikace v GfK Arndt Polifke.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Prodejní ceny chytrých mobilních telefonů vzrostly o 29 procent, prodané množství pak o pět procent na 19,7 milionu kusů.
  • Klíčovým trhem je Ukrajina, kde prodej vzrostl o 23 procent.
  • Celosvětově však poptávka po smartphonech klesla o dvě procenta na 347 milionů kusů, a to především v Číně a v severní Americe.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.