Českým firmám se daří tak dobře, že si kromě výrazného zvyšování mezd zaměstnanců a vyplácení dividend svým majitelům mohou dovolit i masivně investovat. Česko se tak dle dat Eurostatu loni stalo zemí s nejvyšším podílem investic na HDP v celé Evropské unii. Čísla dávají naději, že se Česko konečně vymaňuje z ostruh ekonomiky stojící na levné práci.

Firmy čelí na trhu práce enormnímu tlaku, což je znát i z rekordně nízkého počtu uchazečů o práci nebo zvyšování mezd, které v průměru rostou meziročním tempem okolo sedmi procent. Proto podniky masivně investují do automatizace. Roste tak produktivita pracovníků a s tím ruku v ruce i konkurenceschopnost ekonomiky. Data za rok 2017 ukazují, že konkurovat lze i jinak než levnou pracovní silou.

Hrubý fixní kapitál

Tvorba hrubého fixního kapitálu se sleduje jako samostatná položka soustavy národních účtů. Výše investic a jejich podíl na hrubém domácím produktu představuje důležitý faktor ekonomického růstu. Přínos investic spočívá jak ve vynaložených výdajích (nákupy aktiv) přímo přispívajících k růstu ekonomiky, tak i v jejich potenciálu budoucí produkce (inovace a nárůst výrobních kapacit).

Zachycuje pořízení fixních aktiv, tj. vyrobená aktiva, která se používají ve výrobě po dobu delší než jeden rok a která jsou snížena o jejich úbytky během daného období.

Hrubý fixní kapitál zahrnuje zejména obydlí, ostatní budovy a stavby, stroje a zařízení včetně dopravních prostředků, zbraně, pěstované biologické zdroje, výzkum i vývoj a software.

Zdroj: Český statistický úřad

"Loni české firmy zkrátka došly k závěru, že vyhlídka jejich poptávky je natolik příznivá a že situace na trhu práce zůstane naopak natolik napjatá, že se jim vyplatí začít významně investovat do strojového vybavení," říká ekonom Michal Skořepa z České spořitelny s tím, že v automatizovanějších provozech pak bude potřeba méně lidí.

Soukromé investice v loňském roce dosáhly hodnoty 1105 miliard korun, kdežto veřejné investice měly hodnotu pouze 169 miliard korun. Podle ekonomů se přitom od výše investic odvíjí ekonomický růst. "Investice navyšují produktivitu práce a nepřímo ovlivňují výši mezd," říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

Například expert Českého statistického úřadu Jan Benedikt ale upozorňuje, že vysoká míra investic je typická spíše pro země, které ještě nemají dost "nainvestováno" a ekonomicky vyspělejší země teprve dohánějí.

V článku se dále dozvíte

  • Česká republika má nejvyšší míru investic v rámci celé Evropské unie.
  • Podle ekonomů je to dáno vysokým zastoupením odvětví průmyslu v tuzemském hospodářství.
  • V porovnání se situací před finanční krizí je však podíl investic zhruba o čtyři procentní body nižší.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.