Jen jedno procento IT ředitelů již nějakým způsobem nasadilo ve své firmě či organizaci technologii blockchain a pouhých osm procent s ní experimentuje nebo o tom uvažuje v krátkodobém horizontu. Naopak více než tři čtvrtiny (77 %) CIO uvádí, že se o tuto technologii nezajímají a/nebo ji nijak neplánují využít. Vyplývá to z průzkumu Gartner 2018 CIO Survey.

„Letošní průzkum Gartner mezi CIO dokazuje, že reálné využívání blockchain technologií je v současné době výrazně nadhodnoceno,“ konstatuje viceprezident Gartner David Furlonger. „Je proto důležité rozlišovat mezi tím, co je blockchain dnes a k čemu jej lze využít, a mezi tím, jak v budoucnu promění podniky, odvětví a celou společnost.“

Podle Furlongera může vést snaha o rychlé nasazení blockchainu v organizacích k vážným problémům v podobě plýtvání prostředky, uspěchaných rozhodnutí a případně i odmítnutí revoluční technologie.

 

 Ze 293 IT ředitelů, kteří v průzkumu uvedli, že již do blockchainu investovali nebo to mají v krátkodobém plánu, uvádí bezmála čtvrtina (23 %), že nasazení této technologie vyžaduje doposud největší množství nových znalostí a dovedností.

Průzkum - blockchain18 procent respondentů zároveň uvádí, že je velice obtížné najít na pracovním trhu specialisty na blockchain, a dalších 14 procent uvádí, že blockchain vyžaduje největší změnu kultury v IT oddělení.

„Nejde jen o to, kde CIO najdou kvalifikované specialisty, ale především o to, kde jich najít dost na budoucí růst a rozvoj blockchain projektů,“ říká David Furlonger. „Kvalifikovaní odborníci mohou být navíc poměrně opatrní – je to dáno historicky libertariánskou a nezávislou povahou celé vývojářské komunity blockchainu.“

Revoluční účetní kniha

Technologie blockchainu je podle mnoha expertů největším počinem od vynálezu internetu. Unikátní je nejen svou strukturou, ale tak faktickým dopadem na dnešní digitální svět, do jehož anonymity se jí podařilo vnést důvěru.

Velice zjednodušeně řečeno je blockchain další evoluční stupeň obyčejné účetní knihy. Jde o databázi, do které se zapisují vzájemné transakce. Ty se pak shromažďují do takzvaných bloků a v čase se řadí do blockchainového řetězce. Každý blok je zvláštním způsobem navázaný na předchozí bloky, a tak je téměř nemožné jednou zaznamenaná data změnit, čímž je částečně zajištěna jejich bezpečnost a spolehlivost. Blockchain je v principu decentralizovaná databáze. Je tedy rozmístěna ve více kopiích na mnoha digitálních uzlech, a nemá tak nad ní moc žádná centrální autorita.

Blockchain se začíná prosazovat i mimo oblast kryptoměn, nejčastěji do sféry telekomunikací, pojišťovnictví a finančních služeb. V poslední době pak firmy zkoušejí možnosti blockchainu i v dopravě, logistice a řízení dodavatelských řetězců. Jde například o Maersk, WallMart, Unilever nebo Nestlé.

Související