Top chart

Čistý zisk Monety Money Bank letos v prvním čtvrtletí stoupl meziročně o 12,8 procenta na 1,17 miliardy korun. I proto cena akcií banky rostla a začala umazávat ztráty, které titul nabral od konce dubna, kdy se přestal obchodovat s nárokem na výplatu dividendy z loňského zisku.

Energetická společnost ČEZ vykázala v prvním čtvrtletí meziroční pokles čistého zisku o 17 procent na 7,3 miliardy korun. Jednou z příčin je čtrnáctiprocentní propad tržeb na 45,4 miliardy korun kvůli nižším cenám elektřiny. ČEZ ovšem potvrdil výhled pro celoroční hrubý zisk ve výši 51 až 53 miliard korun a chce pomalu zastavit pokles zisku, se kterým se firma v posledních letech potýkala. Tržní hodnota firmy tak ve čtvrtek mírně rostla.

V Česku je bez práce nejméně lidí od léta 1997. Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na 3,2 procenta a úřady práce hlásily 267 107 volných pracovních míst. To je zhruba o 40 procent více než před rokem, zatímco uchazečů o práci je méně než loni.

Dc0nv0EX0AMvADf
Zdroj: ČSOB

Antimonopolní úřad ÚOHS ve středu zrušil soutěž na nového provozovatele mýtného systému. Ministerstvo dopravy se tak znovu dostává do časové tísně. Hrozí, že nestihne včas vybrat nového provozovatele mýtného systému. Stát ročně vybírá mýto zhruba za 10 miliard korun. Nový provozovatel musí být vybrán do konce příštího roku, kdy končí smlouva se stávajícím provozovatelem mýtných bran – společností Kapsch. Jinak budou kamiony po českých dálnicích jezdit bez poplatku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pražská burza nevěří na investorské pověry, že je v květnu potřeba akcie načas prodat. Během několika dnů nabídne v rámci takzvaného duálního listingu možnost investovat v českých korunách do akcií Avastu, Nestlé či Heinekenu. Na nákup jejich cenných papírů dosud byla potřeba cizí měna, duální listing ale umožňuje obchodovat akcie jedné firmy na dvou trzích současně.
  • Ondřej Tomek, jeden z nejbohatších Čechů a zakladatel webového portálu Centrum.cz, chce přes trh Start, který pražská burza spouští pro malé a střední firmy, investovat až 100 milionů korun.
  • Bitcoin dobývá Wall Street. Vedle investiční banky se chystá spustit on-line nástroje pro přímý nákup a prodej nejznámější kryptoměny také newyorská burza. Cílem je zpřístupnit obchodování s bitcoiny také velkým investorům, kteří se dosud těmto investicím vyhýbají. Zatím lze na tradičních burzách obchodovat jen s instrumenty, jež spekulují na vývoj ceny bitcoinu, který ale nelze přes ně koupit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru