Největší česká energetická firma ČEZ měla za první tři měsíce meziročně slabší výsledky. Chyběly hlavně mimořádné příjmy a projevila se i nižší produkce elektráren. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš je přesto s výsledkem 7,3 miliardy korun čistého zisku relativně spokojený. Letošní rok, kdy ČEZ očekává čistý zisk mezi 12 až 14 miliardami korun, bude podle Beneše pro firmu z dlouhodobého horizontu nejhorší. "Půjde zároveň o bod zlomu, kdy se ČEZ odrazí ode dna. Potom už každoročně očekávám růst," řekl v rozhovoru pro HN.

ČEZ za letošní první čtvrtletí vydělal čistého 7,3 miliardy korun, což je meziročně méně. Jsou pro vás ty výsledky dobré, nebo špatné?

Jsou lehce nad mým očekáváním. Můžeme potvrdit očekávání za celý rok, které jsme dávali v březnu. Provozní zisk před odpisy bude mezi 51 až 53 miliardami korun a v čistém zisku, ze kterého se vypočítávají dividendy, jsme mezi 12 až 14 miliardami. Z dlouhodobější perspektivy máme velkou část naší elektřiny předprodanou a naše výnosy jdou dobře plánovat. Letošek bude z dlouhodobého hlediska náš nejhorší. Půjde ale zároveň o bod zlomu, kdy se ČEZ odrazí ode dna. Potom už každoročně očekávám růst.

V článku se dále dozvíte

  • Letošní rok bude z pohledu generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše pro firmu dlouhodobě nejhorší.
  • Zároveň to ale podle Beneše bude bod zlomu, kdy se ČEZ odrazí ode dna.
  • Letos může hospodaření ČEZ pozitivně ovlivnit prodej aktiv Bulharsku. Obchod by se mohl uskutečnit do konce roku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.