Největší česká energetická firma ČEZ měla za první tři měsíce meziročně slabší výsledky. Chyběly hlavně mimořádné příjmy a projevila se i nižší produkce elektráren. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš je přesto s výsledkem 7,3 miliardy korun čistého zisku relativně spokojený. Letošní rok, kdy ČEZ očekává čistý zisk mezi 12 až 14 miliardami korun, bude podle Beneše pro firmu z dlouhodobého horizontu nejhorší. "Půjde zároveň o bod zlomu, kdy se ČEZ odrazí ode dna. Potom už každoročně očekávám růst," řekl v rozhovoru pro HN.

ČEZ za letošní první čtvrtletí vydělal čistého 7,3 miliardy korun, což je meziročně méně. Jsou pro vás ty výsledky dobré, nebo špatné?

Jsou lehce nad mým očekáváním. Můžeme potvrdit očekávání za celý rok, které jsme dávali v březnu. Provozní zisk před odpisy bude mezi 51 až 53 miliardami korun a v čistém zisku, ze kterého se vypočítávají dividendy, jsme mezi 12 až 14 miliardami. Z dlouhodobější perspektivy máme velkou část naší elektřiny předprodanou a naše výnosy jdou dobře plánovat. Letošek bude z dlouhodobého hlediska náš nejhorší. Půjde ale zároveň o bod zlomu, kdy se ČEZ odrazí ode dna. Potom už každoročně očekávám růst.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru