Každý Čech v průměru vyhodí za rok 80 kilogramů jídla v hodnotě 20 tisíc korun. To by přitom mohlo pomáhat lidem, kteří si nemohou dovolit kupovat kvalitní potraviny nebo trpí podvýživou. Výrobce elektroniky Samsung proto v Praze rozjel projekt komunitních ledniček, který má podpořit sdílení potravin mezi lidmi.

"Rádi bychom prostřednictvím komunitních lednic propojili lidi v nejbližším okolí. To, co jednomu přebývá, si jednoduše vezme ten, kdo to potřebuje," říka Seung Joo Shin, prezident společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.

První lednice se nachází v Komunitním centru a zahradě Kotlaska. V průběhu roku 2018 přibudou ještě dvě, jedna v Holešovicích a druhá na Žižkově. Samsung je umístí opět do komunitních center, která splňují předpoklady pro jejich provoz. Rok 2018 je pro tento projekt pilotní. Pokud uspěje, rozšíří ho výrobce elektroniky i do dalších velkých měst Česka. 

Jídlo do lednice může přinést každý, kdo ví, že ho nestihne spotřebovat. Vhodné jsou uzavřené a balené potraviny před datem spotřeby, čerstvá zelenina nebo ovoce, jogurty, sýry, neotevřené šťávy nebo džusy nebo například čerstvá vejce. Naopak do lednice nesmí vařené jídlo z domova, maso, alkohol nebo energetické nápoje.

"Na obsah veřejné lednice bude dbát koordinátor, který bude kontrolovat, zda jsou potraviny v lednici v pořádku a bez problémů poživatelné," objasnila Veronika Doubnerová, manažerka projektu Samsung Bezezbytku.

Autoři projektu se přitom inspirovali v zahraničí. První komunitní lednice se objevily v roce 2012 ve Španělsku a Velké Británii, odkud se rozšířily také do Německa, Indie nebo třeba na Nový Zéland. Například ve Velké Británii ročně lidé vyhodí jídlo za 13 miliard liber, ale díky organizaci Hubbub se toto číslo postupně snižuje. Ta nyní provozuje 31 komunitních lednic a dalších 30 se chystá uvést do provozu. Poskytuje také návod, jak se k síti těchto lednic připojit.

"Za období od listopadu 2017 do ledna 2018 se ve veřejných lednicích podařilo přerozdělit 21 521 kilogramů potravin. Každý měsíc nyní putuje asi 525 kilogramů jídla k potřebným," uvádí Catherine Darragh, projektová manažerka Hubbub.

Právě zkušenosti organizace Hubhub hodlá Samsung v rámci nového projektu využít. Chce se poučit i z pokusů svých předchůdců o zavedení sdílených ledniček v Česku, které ne vždy uspěly. "Jiné lednice často nesplňují otevřenost celému okolí. Příkladem jsou veřejné lednice umístěné na studentských kolejích, které mohou sloužit jen úzké skupině lidí a nemají k nim přístup lidé v nouzi," říká Veronika Doubnerová, manažerka projektu Samsung Bezezbytku.

Jeho cílem je nejen předcházet plýtvání jídlem, ale zároveň vzdělávat lidi v této oblasti. Komunitní centrum a zahrada Kotlaska proto hodlá pořádat tematické workshopy a přednášky pro mladé a plánuje také interaktivní programy pro děti základních a středních škol.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru