Antivirová společnost Avast s českým původem oznámila ve čtvrtek, že v rámci primárního úpisu (IPO) prodala investorům akcie po 250 pencích za kus, tedy na spodní hranici stanoveného rozpětí, které bylo 250 až 270 pencí. Řádné obchodování s akciemi začne na londýnské burze příští úterý. Avast vstupuje na burzu šest let po předchozím neuskutečněném úmyslu zrealizovat IPO na americkou burzu Nasdaq. Od rána klesla cena akcií na 245 pencí za kus.

"Dnešek je pro Avast významným milníkem. S dramaticky narůstajícím počtem kybernetických hrozeb po celém světě pomáhají naše bezpečnostní produkty chránit lidem jejich digitální životy. Díky tomu naše společnost vyrostla v jedničku na světovém trhu kybernetických firem zaměřených na spotřebitele s více než 435 miliony zákazníků," uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel Avastu Vince Steckler. Ten věří, že vstup na burzu podpoří firmu, mezi jejíž konkurenty patří například firmy Symantec, Kaspersky či McAfee, v dalším růstu.

Při uvedené ceně úpis ohodnotil firmu, která má počátky již na sklonku 80. let, na 2,4 miliardy liber (zhruba 70 miliard korun). Jde tak o jeden z nejvýznamnějších vstupů technologické firmy v historii londýnské burzy. Zároveň jde z hlediska celkové tržní hodnoty o největší IPO v Londýně od loňského července. Tehdy své akcie prodával investorům ruský těžař zlata Polyus.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vstup akcií Avastu na londýnskou burzu je jedním z největších technologických IPO v historii londýnské burzy.
  • Prodej nových akcií firmě přinesl 147 milionů liber, které použije na splacení dluhů.
  • S akciemi firmy se bude od příštího týdne obchodovat nejen v Londýně, ale i v Praze. Tuzemští investoři je budou moci nakupovat a prodávat za české koruny.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru