Bankovní rada České národní banky brzy rozhodne, zda hypotéky v Česku začne kvůli obavám z realitní bubliny regulovat přísněji než dosud. Podle informací HN bankovní rada na svém květnovém zasedání určí, zda a jak rychle zavede příjmové stropy pro žadatele o hypotéky. Konkrétně jde o maximální limit celkového zadlužení žadatele k jeho ročnímu příjmu (DTI) a měsíční splátky k jeho měsíčnímu příjmu (DSTI). Víc k tomu ČNB zatím říct nechce.

"Bankovní rada bude o případných úpravách svého doporučení k řízení rizik spojených s poskytování retailových úvěrů zajištěných nemovitostmi teprve jednat. S výsledky seznámíme veřejnost v nové Zprávě o finanční stabilitě, kterou zveřejníme 12. června," řekla HN Denisa Všetičková z tiskového dodělení ČNB.

Doposud ČNB bankám takto stanovuje limit ukazatele pro výši hypotéky vzhledem k hodnotě zastavené nemovitosti. Banky od loňského dubna mohou poskytovat hypotéky jen do 90 procent hodnoty nemovitosti, ale hypoték od 80 do 90 procent smí mít jen 15 procent z nových obchodů v každém čtvrtletí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Bankovní rada na svém květnovém zasedání určí, zda a jak zavede příjmové stropy pro žadatele o hypotéky.
  • S výsledkem seznámí veřejnost 12. června. Podobně jako doposud se dá počítat s postupným náběhem nových pravidel.
  • Na Slovensku centrální banka zohlednila situaci mladých s nižšími příjmy, kteří se mohou zadlužit až do výše devítinásobku svého čistého příjmu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru