Bogdan Trojak  a Petr Kočařík se k vinaření dostali trochu náhodou. Trojaka vinice učarovaly, když jako brněnský student podnikal spanilé jízdy do sklepů na jižní Moravě. Kočařík sice pochází z Čejkovic, kde si trochu vína dříve dělala každá rodina, ale vinařit začal až poté, co dostal malou vinici jako svatební dar.

Oba jsou členy spolku Autentistů, tedy vinařů snažících se k výrobě vín přistupovat co možná nejšětrnější a nejpřírodnější metodou. Jejich vinice tak splňují pravidla pro bioprodukci a sběr hroznů provádí výhradně ručně. Podstatný je pro ně i přirozený proces tvorby vína bez přidávání aditiv a technologických zásahů.

"Věřím, že i to nejobyčejnější selské víno je mnohem lepší než nejlepší průmyslové víno vylepšené aditivy," tvrdí Trojak, který se nyní přesunul z Moravy do Čech. Buduje vinařství ve Velkých Žernosekách u Litoměřic. 

Vinný purista Bogdan Trojak

Velké Žernoseky 

Vinař a literát Bogdan Trojak
Foto: Michaela Danelová.

1) Víno. Jaké asociace ve vás tohle slovo vyvolá?

Harmonie. Řád. Krása. Euforie. Pokora.

2) Jak jste se stal vinařem? Byl to vždycky váš osud?

Úplně prozaicky – jezdil jsem s kamarády do sklepa na jižní Moravu. Z Brna, kde jsem studoval práva, jsem to měl k  vinicím kousek. Jezdívali jsme tam kolem Velikonoc, pili víno a živili se kradenými kraslicemi. Víno byla láska na první pohled, ale taky láska hodně idealizovaná – člověk viděl jen tu poezii okolo. Jakmile jsem se tam usadil a vysadil vinici, narazil jsem na prózu všedního dne. Vinařství je hlavně tvrdá práce s nejistým výsledkem. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se