Podle prezidenta Miloše Zemana byl v Česku vyvíjen a testován jed známý jako novičok. Řekl to v rozhovoru pro TV Barrandov.

Ve zprávě BIS, kterou služba na Zemanovu žádost vypracovala, přitom tato informace není. Prezident si ale spojuje informace od dvou tajných služeb. Podle BIS bylo loni v listopadu ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně testováno a následně zničeno malé množství látky označené jako A230. Podle BIS nejde o novičok, ten je označován zkratkou A234.

Potvrzení, že i látka A230 patří do takzvané rodiny novičoků, prý Zeman dostal od Vojenského zpravodajství. A této informaci věří i přesto, že Vojenský historický ústav i Státní ústav pro jadernou bezpečnost tvrdí opak.

"Protože vojenské obranné zpravodajství je této problematice blíže než například BIS, přihlédl jsem k jeho názoru a udělal jsem si závěr, že byl u nás testován a vyráběn novičok. Byť v malém množství – a potom zničen," řekl Zeman.

Zemanovi podle jeho slov nevadí, že se tak dělo, za pokrytecké považuje předstírat, jako by se nic takového nestalo. "Lžeme si do vlastní kapsy," uvedl. Česko má skvělou armádní protichemickou jednotku, testování nebezpečných látek je proto podle Zemana pochopitelné a potřebné.

Když v březnu Moskva označila Česko za jednoho z možným původců novičoku, ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář řekl, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely. Malé množství jich vyrábí i jeho ústav, ale má k tomu souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Řádově jde o gramy, takže podle Šafáře nejde o výrobu, ale spíše o "laboratorní přípravu malého množství" kvůli otestování jejich vlastností.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha reagoval na informace prezidenta nekonkrétně.

"BIS splnila zadaný úkol a předala ho prezidentu republiky s nejnižší klasifikací, vyhrazené. Vzhledem k tomu, že i tato kategorie je stupněm utajení, nemůže BIS obsah zprávy jakkoliv komentovat či interpretovat," sdělil.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se