Tempo růstu cen rezidenčních nemovitostí v Česku v letošním i příštím roce zpomalí. Letos se ceny bytů a domů mají zvýšit o 6 procent a příští rok o 5 procent. Uvedl to Jan Bureš, hlavní ekonom největší tuzemské finanční skupiny ČSOB, na základě společné analýzy ČSOB a belgické skupiny KBC, která je jejím vlastníkem, k vývoji českého rezidenčního trhu.

"Dosavadní růst cen nemovitostí nepovažujeme za nebezpečný, úroveň zadlužení českých domácností je stále relativně rozumná. Čeká nás ovšem zpomalení růstu cen nemovitostí," řekl Bureš. Loni dosahoval růst cen rezidenčních nemovitostí 12 procent byl tak nejrychlejší v Evropě.

Odhad zpomalení tempa růstu ceny bytů a domů vychází z toho, že české rezidenční nemovitosti jsou předražené vůči mzdám a jejich dostupnost se od začátku roku 2016 pro domácnosti výrazně zhoršuje. "V Praze, kde je situace nejhorší, dosahuje cena bytu příjmy domácností za 15 až 20 let," řekl Bureš.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nejnovější analýzy ČSOB a belgické KBC čeká zpomalení růstu cen bytů a domů. I tak ale ceny porostou v průměru rychleji než v Evropské unii.
  • Podle ní by i kvůli tomu základní sazba ČNB, od níž se odvíjí cena hypoték, mohla růst rychleji než centrální bankéři naznačují.
  • Zpomalení růstu cen nemovitostí by mělo podle odhadu ČSOB a KBC pokračovat i příští rok.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.