Americká automobilka Tesla v posledním dubnovém týdnu vyrobila 2270 vozů Modelu 3, a stále tedy nedosahuje  stanoveného cíle pěti tisíc vyrobených vozů týdně. To vyvolává otázky, zda firma vůbec dokáže být letos zisková, jak si předsevzala, píše agentura Reuters. Nepomáhají jí ani historicky nejhorší čtvrtletní výsledky.

Firma svůj cíl vyrobit pět tisíc vozů Modelu 3 již třikrát změnila, původně jej chtěla dosáhnout koncem prosince, nyní počítá, že se jí to podaří do konce června. Muskova automobilka má ale problém splnit ještě jiný velký cíl – dostat se do černých čísel, což se jí má podle plánu podařit v druhé polovině letošního roku. Tesla však v prvním čtvrtletí vykázala vůbec největší čtvrtletní ztrátu ve výši 710 milionů dolarů (přes 15 miliard korun) a nesnáze s výrobou Modelu 3 snahu o ziskovost ohrožují. Příjmy společnosti vzrostly meziročně o pětinu na 3,41 miliardy dolarů. Doposud jen dvě čtvrtletí ve své zhruba osmileté historii byla automobilka zisková.

Musk přitom plánuje dočasně uzavřít továrnu v kalifornském Fremontu, i tak podle něj automobilka cíl pěti tisíc vyrobených kusů Modelu 3 v červnu splní a v druhém pololetí bude zisková. Doposud Tesla na každém vyrobeném vozidle podle agentury Reuters ztrácí 22 584 dolarů (téměř půl milionu korun).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tesle se už řadu měsíců nedaří dosáhnout cíle vyrobit pět tisíc vozů typu Model 3 za týden.
  • Podle plánů z loňského září jej měla automobilka dosáhnout v prosinci, cíl několikrát změnila a nyní počítá s jeho dosažením do konce června.
  • Automobilka ohlásila ztrátu 710 milionů dolarů v prvním čtvrtletí letošního roku. Jde o největší čtvrtletní ztrátu v historii.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.