Desítky obrněných vozidel a samohybných houfnic dodá česká firma Excalibur Army ukrajinské armádě. Hodnota zakázky je v řádu stovek milionů korun. Uvedl to ve čtvrtek deník E15 na základě vyjádření skupiny Czechoslovak Group, do které firma patří. Na dodávce spolupracuje česká firma s polskou společností Wtórplast.

Součástí dodávky jsou bojová vozidla pěchoty BVP-1, vyráběná v Československu do roku 1989, po generální opravě a ruské houfnice 2S1 Gvozdika, které se vyráběly i v Polsku a byly ve výzbroji české armády. Technika se vyváží na Ukrajinu přes Polsko se souhlasem českého licenčního orgánu, řekl deníku mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Přesný počet a hodnotu objednaných vozidel nechtěla skupina zveřejnit.

Články v ukrajinských a ruských médiích zakázku interpretují jako příklad korupce při utajených obchodech se zbraněmi, které se prý staly zlatým dolem pro vysoce postavené hodnostáře. Podezření podle médií vyšetřuje ukrajinský národní protikorupční úřad NABU a tajná služba SBU. Dotčení - Wtorplast, státní zbrojní koncern Ukroboronprom a předseda branného výboru ukrajinského parlamentu Serhij Pašinskyj - mezitím zažalovali pro pomluvu časopis Novoje vremja, který s podezřením minulý měsíc jako první přišel.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česká firma Excalibur Army dodá ukrajinské armádě desítky obrněných vozidel a samohybných houfnic.
  • Na dodávce spolupracuje česká firma s polskou společností Wtórplast.
  • Přesný počet a hodnotu objednaných vozidel nechtěla skupina zveřejnit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.