Odboráři si stanovili nový cíl pro další čtyři roky: prosadit zkrácení pracovní doby v Česku. "Ve srovnání se zeměmi Evropské unie u nás máme extrémně velký fond pracovní doby. Čeští zaměstnanci jsou nejenom levní, ale ještě pracují nejdéle," říká mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.

Cílem odborářů je zkrátit pracovní týden v Česku. Ten má dnes standardně 40 hodin týdně, respektive 42,5 hodiny i s přestávkami. Odboráři chtějí, aby se tato doba zkrátila na 37,5 hodiny. V praxi by to znamenalo, že by lidé odcházeli z práce v průměru o půl hodiny dříve. Předseda ČMKOS Josef Středula chce změnu prosadit v nejbližších letech. Odborový svaz OS KOVO již dokonce avizoval, že o kratší pracovní době začne ve firmách v rámci kolektivních vyjednávání jednat již v následujícím roce.

Za vzor si odboráři berou země západní Evropy, především pak sousední Německo. "V nejbohatších zemích tráví lidé v práci podstatně méně času než v chudších. Za každou odpracovanou hodinu ale vytvoří násobně větší hodnotu. Jsou  produktivnější. Receptem na bohatství a prosperitu není pracovat tvrději, ale pracovat chytře," popisuje Kašparová.

Právě v Německu pracují lidé ze všech vyspělých zemích nejkratší dobu. V roce 2016 tam podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) průměrný pracovník odpracoval za rok 1363 hodin. V Česku naproti tomu činila ve stejném roce odpracovaná doba na člověka 1770 hodin. To je více, než kolik činí celkový průměr všech vyspělých zemí podle OECD.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ke kampani "Konec levné práce" přichází Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) s druhou linií - Konec dlouhé práce.
  • Pracovní týden by se měl podle odborářů zkrátit na 37,5 hodiny týdně.
  • Odborářům nahrává příznivá ekonomická situace a nedostatek lidí na trhu práce. Díky tomu se jim loni dařilo vyjednat v řadě firem i dvouciferný růst mezd. Věří si, že uspějí i se zkracováním pracovní doby.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.