Svět oběhla zpráva, že u břehů Japonska leží šestnáct milionů tun těch nejvzácnějších prvků. Nově objevený poklad může změnit světovou ekonomiku. Minerály, jejichž objev vědci ohlásili, obsahují 17 vzácných prvků, na něž měla dosud monopol Čína. Využívají se při výrobě elektromobilů, počítačových čipů, televizorů a dalších elektronických zařízení. Stojí na nich moderní technologie.

Zásoby yttria u ostrova Minamitori by podle současných odhadů dokázaly uspokojit světovou poptávku na 780 let, zásoby europia by měly vystačit na 620 let, terbia je na místě dost na 420 let.

Japonsko začalo vzácné prvky hledat v roce 2014, aby uniklo z rostoucí závislosti na Číně. Právě na jejím území se nacházejí největší ložiska těchto materiálů, které Japonci, ale také Spojené státy potřebují pro svůj vysoce rozvinutý průmysl.

Zahájení těžby z nových ložisek potřebuje ještě čas, těžit vzácné prvky je náročné technicky i finančně. Vědci budou muset nejdříve určit nejvýhodnější metodu. Většina nalezených prvků pochází z výbuchů supernov, z doby před vznikem Země. Na planetu se dostaly během jejího formování.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru