I zdánlivě obyčejný úředník má v jistých situacích možnost udělat z člověka jedním tahem pera či jedním úderem razítka multimilionáře. Klasické případy se týkají pozemků - kudy povede dálnice či metro (a tudíž kde se budou vykupovat parcely), kde se v rámci nového územního plánu bude moci stavět a kde zůstane ”jen” městská zeleň. Šéf brněnského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj a jeho lidé se dostávají do obdobné situace. Nejde o pozemky a jejich zhodnocování, nýbrž o tendr na desetileté provozování dálničního mýtného systému, státní zakázku za více než 10 miliard korun.

Rafaj & spol. se dostávají pod obrovský tlak, politický i ekonomický. V nejbližších dnech - možná ještě tento týden - nepřímo rozhodnou, kdo obří zakázku nakonec získá. Když ÚOHS soutěž neshodí, “jackpot” připadne firmě CzechToll nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Pokud ale úřad dospěje k závěru, že soutěž s již vyhlášeným vítězem byla neregulérní, vše naopak hraje do karet nynějšího provozovatele, konkurenční rakouské firmy Kapsch. Právě ta také za odstřel tendru nejvíce lobbuje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru