Finská vláda se rozhodla nepokračovat po roce 2018 ve zkušebním programu základního příjmu, v jehož rámci dostávalo 2000 vybraných účastníků z řad nezaměstnaných 560 eur měsíčně. Tuto částku si mohli ponechat bez ohledu na to, zdali si najdou práci, či nikoliv. Experiment měl prokázat, zda jistota "peněz na ruku" podnítí účastníky přijmout i nárazovou či hůře placenou práci, kterou by v tradičním sociálním systému mohli přijmout jen za cenu, že přijdou o možnost čerpat sociální dávky. 

Pokud by se osvědčil, mohl by základní nepodmíněný příjem přispět k reformě sociálního systému, který je dle některých kritiků příliš komplikovaný na svou správu a jeho nastavení může nezaměstnané demotivovat od přijetí nabízené práce. 

Finská vláda odmítla žádost výzkumníků o rozšíření programu na zaměstnané pracovníky, což by pomohlo porovnat dopady mezi oběma skupinami, zmiňuje britský Guardian. Finští politici se navíc rozhodli program neprodloužit po jeho plánovaném konci na sklonku roku 2018. "Dva roky jsou příliš krátká doba na to, abychom přijali nějaké závěry z tak velkého experimentu," řekl finské veřejnoprávní televizi YLE Olli Kangas, vedoucí výzkumník v projektu. "Bývali bychom potřebovali více času a peněz, abychom mohli získat nějaké spolehlivé výsledky."

Není přitom zřejmé, zdali se program vysloveně neosvědčil, nebo finská vláda jen přijala vyčkávací taktiku. Zástupci agentury Kela, která je obdobou české správy sociálního zabezpečení a která experiment pro finskou vládu zajišťovala, se však do médií vyjadřují skepticky. "Vláda v současnosti činí změny, které náš systém posouvají pryč od základního příjmu," řekl švédskému listu Svenska Dagbladet Miska Simanainen, výzkumník agentury Kela. Finsko například v prosinci loňského roku podmínilo pobírání sociálních dávek tím, že zájemci musí odpracovat alespoň 18 hodin během tří měsíců. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru