Celkem 440 tisíc eur (13,2 milionu korun) zaplatil nový majitel za banskoštiavnický zlatník z roku 1878. Vyvolávací cena byla 330 tisíc eur. Mince o váze šesti a půl dukátu byla součástí sbírky mincí a medailí z doby vlády císaře Františka Josefa I., která se v pátek dražila v prostorách hotelu Mandarin Oriental v Praze. 

Sbírka mapující éru panovníka od nástupu na trůn v roce 1848 až do jeho smrti roku 1916 je největší sbírkou z tohoto období na světě a tomu odpovídal i zájem investorů. Celkem bylo k mání 635 položek, z nichž nejvzácnější byl právě banskoštiavnický zlatník, o kterém se spekulovalo, že by mohl překonat český rekord v hodnotě vydražené mince. Ten drží svatováclavský desetidukát z roku 1937, který byl loni prodán v dražbě za 17 milionů korun. Rekord ale nakonec zůstal nepřekonán.

Celková hodnota všech vydražených mincí při aukci unikátní sbírky dosáhla 114 milionů korun.

"Neexistuje na světě žádná jiná takto rozsáhlá a ucelená sbírka vzácných mincí a medailí s císařem Františkem Josefem. Do dražby šly kusy, které se v aukcích neobjevily několik desítek let," komentoval aukci Elizej Macho z pořádajícího aukčního domu Macho & Chlapovič.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru