Celkem 440 tisíc eur (13,2 milionu korun) zaplatil nový majitel za banskoštiavnický zlatník z roku 1878. Vyvolávací cena byla 330 tisíc eur. Mince o váze šesti a půl dukátu byla součástí sbírky mincí a medailí z doby vlády císaře Františka Josefa I., která se v pátek dražila v prostorách hotelu Mandarin Oriental v Praze.
Sbírka mapující éru panovníka od nástupu na trůn v roce 1848 až do jeho smrti roku 1916 je největší sbírkou z tohoto období na světě a tomu odpovídal i zájem investorů. Celkem bylo k mání 635 položek, z nichž nejvzácnější byl právě banskoštiavnický zlatník, o kterém se spekulovalo, že by mohl překonat český rekord v hodnotě vydražené mince. Ten drží svatováclavský desetidukát z roku 1937, který byl loni prodán v dražbě za 17 milionů korun. Rekord ale nakonec zůstal nepřekonán.
Celková hodnota všech vydražených mincí při aukci unikátní sbírky dosáhla 114 milionů korun.
"Neexistuje na světě žádná jiná takto rozsáhlá a ucelená sbírka vzácných mincí a medailí s císařem Františkem Josefem. Do dražby šly kusy, které se v aukcích neobjevily několik desítek let," komentoval aukci Elizej Macho z pořádajícího aukčního domu Macho & Chlapovič.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru