V Evropě probíhá cenová válka mezi investičními společnostmi. Snižováním poplatků za správu investičních fondů se snaží ukrojit si co největší díl na rychle rostoucím trhu s takzvanými indexovými fondy. Jde o fondy, jejichž portfolia kopírují složení akciových indexů. Liší se tak od dražších aktivně spravovaných fondů, u nichž o investicích do akcií (či jiných aktiv) rozhodují portfolio manažeři. Prospěch z konkurenčního boje mají drobní a institucionální investoři, kterým tak poplatky ukrojí menší díl z jejich investic.

Jako zatím poslední z významných správcových firem se ke snížení poplatků odhodlala investiční společnosti Fidelity, když minulý týden na evropský trh uvedla šest nových indexových podílových fondů registrovaných v Irsku. Svým složením fondy kopírují klíčové indexy pro akciové trhy v USA, Evropě, Japonsku a Asii a také index pro rozvíjející se trhy. Roční poplatky za správu se pohybují mezi 0,06 až 0,20 procenta. Zároveň Fidelity zredukovala poplatky u tří již existujících indexových fondů registrovaných ve Velké Británii.

"Zaznamenali jsme značný růst produktů sledujících indexy. V současnosti je do akciových indexových fondů s evropským domicilem investováno 661 miliard dolarů a tento objem stále roste, protože investoři hledají efektivní a nízkonákladový přístup na světové trhy," uvedl Nick King, manažer pro indexové a burzovně obchodované fondy ve Fidelity International.

Již dříve své poplatky u indexových fondů snížili i další významní hráči na evropském trhu - investiční společnosti BlackRock, DWS (samostatná investiční divize Deutsche Bank), Lyxor, Vanguard a State Street Global Advisors.

Například Lyxor, který je součástí francouzské finanční skupiny Société Générale od března nabízí šestnáct základních burzovně obchodovaných fondů, u nichž se roční poplatky pohybují již od 0,04 až do 0,12 procenta. To v případě nejlevnějších z fondů znamená, že investor každý rok zaplatí například z investice v hodnotě 10 tisíc eur celkový poplatek správci jen ve výši 4 eur. U aktivně spravovaných fondů, které jsou v Evropě rozšířenější, takové poplatky obvykle při stejné investované sumě nejdou pod 100 eur ročně.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru