Když před více než deseti lety začaly v Evropské unii štědré dotace pro elektřinu vyráběnou ze slunce, politici argumentovali mimo jiné i tím, že to přinese nové technologie a vytvoří nová pracovní místa. Výsledky ale byly rozpačité. Výrobce panelů převálcovala čínská konkurence a lidé pracovali spíše v oblasti montáží než na hi-tech výzkumu. 

Nyní se ale tento trend začíná otáčet a i tuzemské firmy přichází s vyspělými chytrými řešeními, která mohou pomoci při dalším vývoji obnovitelných zdrojů. Jednou z prvních je i plzeňská společnost EnergyCloud podnikatele Tomáše Jelínka. Ta během čtyřletého vývoje investovala okolo stovky milionů korun do unikátního systému na ukládání energie z obnovitelných zdrojů. Systém umí zelenou elektřinu uložit do baterie a využít, kdy je potřeba a kdy je to nejefektivnější.

Jejich stanice Home i díky tomu nedávno obdržela nejvyšší ocenění na veletrhu elektrotechniky Amper. "Za 300 tisíc korun má toto řešení baterii o kapacitě 7,6 kWh, to je dostačující pro velký rodinný dům," popisuje svůj systém Jelínek. Výkon systému navíc kromě provozu domácnosti zvládne utáhnout například i cirkulárku. A existují i řešení pro průmysl.

"Takovýto systém už u běžného českého rodinného domu pokryje ve spojení se solárními panely z velké části celou jeho spotřebu. Samozřejmě pak záleží na spotřebičích," říká Jelínek.

V Česku není EnergyCloud jedinou firmou, která podobné systémy nabízí. Největší energetická společnost ČEZ například koupila podíl v německém výrobci Sonnenbaterie, v nabídce má i baterie CES Battery Box, kterou většinově ovládá bývalý ministr průmyslu za ODS Martin Kuba. Světově nejpopulárnější je pak v Evropě těžko dostupný Powerwall od Tesly Elona Muska.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.